Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konieczna restrukturyzacja finansów szpitali powiatowych - stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Konieczna restrukturyzacja finansów szpitali powiatowych - stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko w sprawie wezwania Rządu Rzeczpospolitej Polskiej do zdecydowanych działań dla restrukturyzacji finansów szpitali powiatowych.

Jak czytamy w stanowisku szpitale powiatowe w Polsce znajdują się w tragicznym położeniu, z jednej strony są jedynymi szpitalami dla mieszkańców powiatów, z drugiej zaś zmagają się z narastającym problemem nierówności świadczeń medycznych i wzrastającym zadłużeniem finansowym. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt niska wycena świadczonych usług medycznych, nieadekwatna do kosztów ich świadczenia. Poważnym problemem dla prawidłowego funkcjonowania placówek jest także inflacja na poziomie 17%, będąca obciążeniem dla wielu sektorów gospodarki oraz służby zdrowia.

Przewodniczący Konwentu podkreśla, że podmioty lecznicze nie są w stanie poradzić sobie z rozwiązaniem tej bardzo trudnej sytuacji oraz rosnącym zadłużeniem. W celu zapewnienia konstytucyjnego prawa do ochrony życia i zdrowia, Rząd RP winien natychmiast pomóc szpitalom, gdyż nie będą w stanie zaspokajać potrzeb społeczeństwa w realizacji swej działalności statutowej i utrzymywania dostępności, chociażby na dotychczasowym poziomie.

W związku z powyższym, odwołując się do podstawowych praw człowieka i Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele samorządów powiatów województwa kujawsko-pomorskiego apelują o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do restrukturyzacji zadłużenia finansowego szpitali powiatowych w celu poprawy funkcjonowania służby zdrowia w naszym kraju oraz o podwyższenie wyceny świadczeń medycznych, realnie do faktycznych kosztów ich świadczenia. Starostowie apelują również o zapewnienie szpitalom środków finansowych na pokrycie w całości podwyżek wynagrodzeń wszystkich pracowników podmiotów leczniczych oraz zabezpieczenie środków na zwiększenie wartości zawieranych kontraktów.

Jak czytamy dalej w stanowisku, brak reakcji ze strony Rządowej, w bliskiej perspektywie doprowadzi do znacznego ograniczenia dostępności obywateli do świadczeń zdrowotnych i nie zagwarantuje bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom naszego kraju. Jest to odpowiedzialność polityczna i społeczna Rządu Rzeczpospolitej Polskiej.

Czw., 16 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska