Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RSV oficjalnie objęte działaniem ustawy o chorobach zakaźnych

RSV oficjalnie objęte działaniem ustawy o chorobach zakaźnych fot.canva

Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, które formalnie objęło zastosowaniem ustawy o chorobach zakaźnych zakażenia wirusem RSV.

"Ogłasza się, że zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi." - można przeczytać w rozporządzeniu z dnia 23 lutego 2023 r. Formalnie oznacza to, że w stosunku do tych zakażeń można stosować wszelkie środki zapobiegawcze i reakcyjne przewidziane przez przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wpłynie to m.in. na raportowanie zakażeń przez placówki zdrowia.

W razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej innych niż wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, minister zdrowia może ogłosić, w drodze rozporządzenia, zakażenie lub chorobę zakaźną oraz, o ile jest znany, wywołujący je biologiczny czynnik chorobotwórczy, a jeżeli to konieczne, szczególny sposób postępowania świadczeniodawców i osób narażonych na zakażenie lub zachorowanie przez czas określony w rozporządzeniu. Z tej pierwszej, podstawowej, opcji skorzystał Adam Niedzielski.

Wirus RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy (ang. Respiratory Syncytial Virus) to patogen z rodzaju pneumowirusów, infekujący drogi oddechowe człowieka. Wirus ten posiada materiał genetyczny w postaci RNA, a jego nazwa wynika ze specyficznego mechanizmu namnażania się. Replikujący się w komórkach dróg oddechowych wirus powoduje zlewanie się sąsiadujących ze sobą, zakażonych komórek nabłonkowych w duże struktury – syncytia. 

Jak informuje resort zdrowia, zakażenia RSV, obok zakażeń grypą i SARS-CoV-2, są główną przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych obserwowanych w sezonie 2022/2023. "W większości przypadków zakażenia wirusem RSV przebiegają dość łagodnie, a objawy przypominają typowe przeziębienie. Patogen ten jest jednak szczególnie niebezpieczny dla noworodków, niemowląt oraz dzieci poniżej 5 roku życia – infekcje wywoływane przez wirusa RSV stanowią w tej grupie najczęstszą przyczynę hospitalizacji z powodu chorób dróg oddechowych. Zakażenie wirusem RSV stanowi także znaczące niebezpieczeństwo dla osób w podeszłym wieku oraz osób ze współwystępującymi zaburzeniami odporności." - można przeczytać w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Dlatego w ocenie ministra konieczność ochrony zdrowia publicznego oraz wykonywania badań i raportowania potwierdzonych zakażeń górnych dróg oddechowych spowodowała wprowadzenie zakażenia RSV do przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Rozporządzenie weszło już w życie. W Dzienniku Ustaw znajdziemy je pod pozycją nr 354.

Śr., 1 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński