Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pielęgniarki i położne z większymi kompetencjami!

Pielęgniarki i położne z większymi kompetencjami! fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia, na stronach Rządowego Centrum Legislacji, opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w załączniku nr 1, 3 i 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne. Głównym celem projektowanych zmian jest poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych realizowanych przez pielęgniarki i położne, bez konieczności odbycia przez świadczeniobiorcę wizyty lekarskiej.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia rozszerzono wykaz substancji czynnych w grupie leków przeciwzakaźnych stosowanych w chorobach dróg moczowych, które będą mogły ordynować uprawnione pielęgniarki i położne oraz, na które będą mogły wystawiać recepty, realizując świadczenia zdrowotne, m.in. w ramach porady pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, porady położnej podstawowej opieki zdrowotnej oraz porad pielęgniarek i położnych określonych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Do grupy leków przeciwzakaźnych stosowanych w chorobach dróg moczowych zostały dodane dwie substancje czynne do ordynacji i wypisywania recept przez uprawnione  pielęgniarki i położne, tj.: Furazidinum, Fosfomycinum trometamolum.

Dodana została także grupa leków stosowanych do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń, gdzie zostały wskazane dwie substancje czynne, tj.: Sulfathiazolum argentum i Octenidinum dihydrochloridum+Phenoxyethanolu. Oba leki wykorzystywane będą przez uprawnione pielęgniarki i położne przy samodzielnym udzielaniu świadczeń zdrowotnych w leczeniu ran przewlekłych i trudno gojących się m.in. w przypadku: odleżyn, przewlekłych owrzodzeń podudzi, oparzeń skóry wszystkich stopni oraz przy wspomaganiu leczenia mniejszych ran powierzchniowych, pourazowych, krwawiących i narażonych na zakażenie.

W załączniku nr 3 do rozporządzenia poszerzono grupę wyrobów medycznych o cewniki urologiczne niepowlekane, na które pielęgniarki i położne, będą mogły wystawiać zlecenia.

Nowe przepisy, umożliwią także ordynowanie przez pielęgniarki i położne wszystkich opatrunków wydawanych w aptece na receptę, pasków diagnostycznych do oznaczania glukozy i ciał ketonowych w moczu oraz igieł do insulin.

W załączniku 4 do rozporządzenia rozszerzono wykaz badań diagnostycznych, na które pielęgniarki i położne będą miały możliwość wystawiania skierowania. W grupie badań biochemicznych krwi dodano badanie stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, LDL cholesterolu, HDL-cholesterolu oraz triglicerydów.

Ponadto w grupie badań mikrobiologicznych dodano badanie diagnostyczne – test antygenowy SARS-CoV-2 uzyskiwany za pomocą Systemu Dystrybucji Szczepionek. Wprowadzona zmiana umożliwi pielęgniarkom i położnym wystawianie skierowania na wykonanie testów antygenowych służących do wykrywania obecności antygenów wirusa SARS-CoV-2, co przyczyni się do poprawy dostępności do świadczeń diagnostycznych.

Z projektem można zapoznać się tutaj 

Sob., 25 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek