Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel OZZPiP do osób kierujących podmiotami leczniczymi

Apel OZZPiP do osób kierujących podmiotami leczniczymi fotolia.pl

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych 22 grudnia br. wystosował list otwarty do pracodawców podmiotów leczniczych, w którym zaapelował do osób kierujących podmiotami leczniczymi o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oskarżających Związek o wprowadzone błędy w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych i wywołany nimi chaos w finansach ochrony zdrowia.

OZZPiP w swoim liście poinformował, że od samego początku prac nad tą ustawą intensywnie reagował na niekorzystne propozycje przepisów wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia. Mimo to nie uwzględniono ich uwag, czego efektem były między innymi zorganizowane przez Związek akcje protestacyjne. Związek wskazał natomiast, że to pracodawcy w wielu przypadkach zachowywali bierność i nie protestowali przeciwko niekorzystnym zapisom tej ustawy.

Jak można przeczytać w liście największy błąd popełnili partnerzy społeczni, tj. pracodawcy i związki zawodowe: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność”, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich, podpisując 5 listopada 2021 roku z Ministrem Zdrowia „STANOWISKA” w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia (przy Ministerstwie Zdrowia) bez udziału Forum Związków Zawodowych, w skład którego wchodzi Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Jak wskazano w liście, pośpieszne podpisanie tego „STANOWISKA” w Zespole Trójstronnym było nakierowane na stłumienie akcji protestacyjnej pracowników ochrony zdrowia, prowadzonej między innymi przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w tym czasie w Białym Miasteczku 2.0 na wprost Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zapisy „STANOWISKA” stały się podstawą do kolejnej nowelizacji w 2022 roku ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Ponadto Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że na wszystkich etapach prac nad nowelizacją ustawy – brał aktywny udział, zgłaszając w komisjach zdrowia Sejmu i Senatu poprawki usuwające wadliwe zapisy ustawy. Senat przyjął wszystkie zmiany zaproponowane przez Związek, jednak 22 czerwca 2022 roku ostatecznie poprawki te zostały niestety odrzucone głosami sejmowej większości.

Jak podkreślono w liście, jeżeli osoby kierujące podmiotami leczniczymi borykają się z problemami finansowymi wynikającymi z chaosu wprowadzonego tą ustawą i mają o to pretensje do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, to powinni kierować je do sygnatariuszy „STANOWISKA” Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia z dnia 5 listopada 2021 roku.

W liście zwrócono uwagę również na to, że dyrektorzy niektórych placówek, w celu ratowania finansów jednostek kształtują poziomy wynagrodzeń pielęgniarek i położnych poniżej wynagrodzenia adekwatnego do ich kwalifikacji. Jednocześnie wykazują podwyższone kwalifikacje pracowników przy zawieraniu umów z NFZ oraz ubieganiu się o akredytacje, ISO i inne certyfikaty potwierdzające wysoki poziom świadczonych usług, co w ocenie OZZPiP jest niedopuszczalne. W misjach większości podmiotów leczniczych są zapisy podkreślające, że wysoko wykwalifikowany personel jest kluczowy dla działalności podmiotów medycznych.

Jak poinformowano, jeżeli pracodawcy nie zmienią postępowania w zakresie realizacji podwyżek w grupie pielęgniarek i położnych, to Zakładowe Organizacje Związkowe OZZPiP zmuszone będą aktywować procedury sporów zbiorowych, inicjować kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, Najwyższej Izby Kontroli, organów tworzących i Ministra Zdrowia. Ponadto wnioskować będą o kontrole do NFZ w sytuacji podejrzenia nieprawidłowego wykonywania kontraktów, czy też próby „wyłudzania” środków publicznych w okresie od 01-07-2021 r. do 30-06-2022 r. poprzez złożenie do NFZ niezgodnych ze stanem faktycznym oświadczeń w zakresie obecnie wymaganych kwalifikacji personelu medycznego.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych domaga się realizacji ustawy i uznania posiadanych przez pielęgniarki i położne kwalifikacji, ponieważ wykorzystywane są podczas udzielania świadczeń zdrowotnych. Uważa, że jednocześnie należy podnieść wynagrodzenia w grupie 5 i 6 załącznika do ustawy tak, aby docenić doświadczenie i bezcenną wiedzę pielęgniarek i położnych, wprowadzających do zawodu nowych adeptów.

OZZPiP zawnioskował do pracodawców o podejmowanie realnych działań w celu pozyskania środków finansowych na prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie placówek, a pracownikom zagwarantowanie nie minimalnego tylko optymalnego wynagrodzenia.

Źródło: List otwarty OZZPiP

Śr., 28 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba