Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NFZ zaleca profilaktykę w przypadku nowotworów męskich

NFZ zaleca profilaktykę w przypadku nowotworów męskich fotolia.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca uwagę, że niestety mężczyźni, częściej niż kobiety zaniedbują soje zdrowie. Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych, co prowadzi do późniejszego wykrywania chorób nowotworowych, na które zapadają mężczyźni. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina zatem o konieczności regularnych badań.

Najczęściej, wśród mężczyzn często występują nowotwory:

 1. obejmujące męskie narządy rodne:
  • rak prostaty;
  • rak jąder;
  • rak prącia.
 2. obejmujące układ moczowy:
  • rak nerki;
  • rak pęcherza moczowego.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost prostaty stwierdza się u połowy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków – ok. 90% populacji! Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego w tym raka prostaty przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87% występuje po 60 roku życia, ponad 50% zachorowań przypada po 70 roku życia).

Rak prostaty daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty. Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Narodowy Fundusz Zdrowia, przypomina, że mężczyźni mogą skorzystać z badań profilaktycznych w ramach Programu Profilaktyka 40 plus oraz akcji Movember, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn i zachęcenie ich do regularnych badań oraz dbania o swoje zdrowie. W ramach akcji Movember, mężczyźni  na całym świecie zapuszczają w listopadzie wąsy, kojarzące się z męskością.

Źródło: NFZ 

Śr., 9 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek