Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego o wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego o wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych fotolia.pl

"Przede wszystkim należy z całą siłą podkreślić, iż personel medyczny i niemedyczny ochrony zasługiwał na wzrost wynagrodzeń i docenienie ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dlatego jako prowadzący popieramy przyjęty kierunek prowadzący do wzrostów wynagrodzeń naszego personelu, nie mniej całego personelu i z naszym udziałem jako organizatorów pracy w szpitalach" - piszą w swoim stanowisku Starostowie zrzeszeni w Konwencie Powiatów Województwa Łódzkiego.

Stanowisko przyjęte przez Konwent, w sprawie procedowania, wdrażania i wpływu na szpitale: ustawy o sposobie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, przyjętej przez Sejm RP 23.06.2022 r., jest odpowiedzią na budzące niepokój i niezgodę wprowadzone w ostatnim czasie zmiany.

Jak podkreślają samorządowcy powyższa ustawa wprowadziła nowe prawo wynagrodzeniowe od 01.07.2022 r., co spowodowało obniżenie zaufania do zarządzających. Wg nowej ustawy personel ma otrzymywać wynagrodzenie wg wykształcenia wymaganego na danym stanowisku, a nie posiadanego (tak jak to było w ubiegłym roku). Należy zauważyć, że ustawa została wprowadzona, Kierownicy podmiotów leczniczych są zmuszeni wypłacić pracownikom wynagrodzenie zgodnie z ustawą, a podpisane aneksy z NFZ nie pokrywają tych podwyżek.

W dalszej części stanowiska czytamy, że "ustawa wprowadza niepokój w poszczególnych grupach zawodowych poprzez znaczne i niezrozumiałe różnice w grupach zaszeregowania. Dotyczy ona tylko umów o pracę, ignorując w ogóle personel medyczny zatrudniony na podstawie innych form zatrudnienia (umowy zlecenia, umowy cywilno-prawne). Ustawa nie uwzględnia również zmian wynagrodzeń dla pracowników administracji szpitalnej, tym samym rujnuje struktury organizacyjne szpitali, zakresy obowiązków, regulaminy wynagradzania i systemy premiowe. Ustawa „odbiera” kompetencje zarządcze dyrektorom szpitali, nakazując wzrost płacy wszystkim niezależnie od jakości świadczonej pracy i bez zmiany zakresu obowiązków. Wdrożenie ustawy w sposób niezrozumiały dokonało podziału środków w taki sposób, iż liczne szpitale nie uzyskały nawet wzrostu 15% przychodu z deklarowanej średniej w kraju 22,4%."

"Powyższe oznacza, iż zwiększenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia poziomu finansowania Szpitali – w większości, w żadnej mierze nie pokrywa kosztów podwyżek dokonanych od 01.07.2022 r. nie mówiąc już o pokryciu wzrostu wynagrodzeń osób wykonujących zawód medyczny świadczących usługi na podstawie umów cywilno-prawnych (osoby te już występują z wnioskami o podwyższenie wynagrodzenia) czy też wzrostu ogólnych kosztów funkcjonowania szpitala wynikających choćby z inflacji" - czytamy w stanowisku.

W związku z powyższym Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego wnioskuje o niezwłoczne przekazanie rzetelnych informacji o sposobie i zakresie planowanego refinansowania oraz przekazanie stanowiska Ministerstwa Zdrowia dotyczącego zmian w wynagrodzeniach na rok 2023 z uwagi na projekcję inflacji oraz fakt, iż wynagrodzenie minimalne w gospodarce będzie rosło dwukrotnie.

Samorządowcy apelują również o niezwłoczne przekazanie informacji o sposobie i zakresie planowanej zmiany wyceny procedur medycznych - szczególnie w ramach oddziału chorób wewnętrznych celem urealnienia kosztów inflacyjnych oraz wzrostu wynagrodzeń wśród personelu administracji (wymóg ustawy nie uwzględniony dotąd w refinansowaniu) oraz pozostały personel medyczny kontrakty zlecenia nie objęty ustawą.

Dodatkowo wnioskują o weryfikację norm zatrudnienia personelu pielęgniarskiego i wciągnięcia w nie opiekunów medycznych oraz ratowników. Jest to personel medyczny, którego zakres obowiązków w pracy na oddziałach istotnie obarcza pracę pielęgniarek, a w żaden sposób nie jest widoczny w warunkach jakie stawia nam NFZ.

Uzyskanie takich informacji pozwoli zaplanować samorządom działanie szpitali na rok 2022 i 2023.

Konwent Powiatów jest organem Związku Powiatów Polskich - największej korporacji samorządowej zrzeszającej powiaty i miasta na prawach powiatu w kraju.

Pt., 21 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska