Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WHO o rozwiązywaniu problemów ze zdrowiem psychicznym w pracy

WHO o rozwiązywaniu problemów ze zdrowiem psychicznym w pracy fotolia.pl

WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) wezwały do ​​podjęcia konkretnych działań w celu rozwiązania problemów ze zdrowiem psychicznym ludności pracującej. Szacuje się, że co roku traci się 12 miliardów dni roboczych z powodu depresji i niepokoju, które kosztują światową gospodarkę prawie 1 bilion dolarów.

Globalne wytyczne WHO dotyczące zdrowia psychicznego w pracy zalecają działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia psychicznego, takim jak duże obciążenie pracą, negatywne zachowania i inne czynniki powodujące stres w pracy. Po raz pierwszy WHO zaleca szkolenie menedżerów, aby budować ich zdolność do zapobiegania stresującym środowiskom pracy i reagowania na pracowników w niebezpieczeństwie.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego WHO opublikowany w czerwcu 2022 r. wykazał, że spośród miliarda ludzi żyjących z zaburzeniami psychicznymi w 2019 r. 15% dorosłych w wieku produkcyjnym doświadczyło zaburzeń psychicznych. Praca pogłębia szersze problemy społeczne, które negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne, w tym dyskryminację i nierówność. Zastraszanie i przemoc psychiczna (znana również jako „mobbing”) to kluczowy zarzut nękania w miejscu pracy, który ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Jednak omawianie lub ujawnianie zdrowia psychicznego pozostaje tematem tabu w środowisku pracy na całym świecie.

Wytyczne zalecają również lepsze sposoby zaspokojenia potrzeb pracowników ze schorzeniami psychicznymi, proponują interwencje wspierające ich powrót do pracy, a dla osób z ciężkimi schorzeniami psychicznymi zapewniają interwencje ułatwiające podjęcie pracy zarobkowej. 

Oddzielny opis polityki WHO/MOP wyjaśnia wytyczne WHO w zakresie praktycznych strategii dla rządów, pracodawców i pracowników oraz ich organizacji w sektorze publicznym i prywatnym. Celem jest wspieranie zapobiegania zagrożeniom dla zdrowia psychicznego, ochrona i promowanie zdrowia psychicznego w pracy oraz wspieranie osób z zaburzeniami psychicznymi, aby mogli uczestniczyć i rozwijać się w świecie pracy. Inwestycje i przywództwo będą miały kluczowe znaczenie dla realizacji strategii.

COVID-19 wywołał 25% wzrost ogólnego lęku i depresji na całym świecie, ujawniając, jak nieprzygotowane rządy były na jego wpływ na zdrowie psychiczne i ujawniając chroniczny globalny niedobór zasobów zdrowia psychicznego. W 2020 r. rządy na całym świecie przeznaczyły średnio zaledwie 2% budżetów zdrowotnych na zdrowie psychiczne, przy czym kraje o niższych średnich dochodach inwestują mniej niż 1%.

Źródło: WHO 

Czw., 6 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek