Wciąż aktualny pozostaje temat zwolnień z lekcji wychowania fizycznego od lekarzy POZ. W wielu szkołach takie zwolnienia nie są respektowane, głównie z powodu ich nadużywania przez uczniów. Szkoły te wymagają dostarczenia zwolnień wystawianych jedynie przez lekarzy specjalistów.
Założenia i strategia uczestnictwa uczniów z długoterminowymi chorobami w zajęciach wychowania fizycznego były tematem posiedzenia komisji sejmowych. Na posiedzeniu odbyła się dyskusja dotycząca długoterminowych zwolnień z lekcji WF oraz tego czy powinny być one jedynie wystawiane przez lekarzy specjalistów, tym samym ograniczając uprawnienia lekarzy POZ w tym zakresie.
Temat wywołał burzę komentarzy wśród lekarzy, zwłaszcza podstawowej opieki rodzinnej, którzy przypomnieli ministrowi, że lekarze rodzinni to także specjaliści, a zaproponowane rozwiązanie niewiele zmieni.
Obecnie zasady zwalniania uczniów z zajęć wychowania fizycznego reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej, a nie ministra sportu. Z rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych jasno wynika, że z wykonywania określonych ćwiczeń na zajęciach WF lub w ogóle z uczestniczenia w tych zajęciach ucznia zwalnia dyrektor szkoły na podstawie opinii lekarza. Przepis nie wyłącza lekarza rodzinnego.