Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzrośnie wycena świadczeń w pediatrii

Wzrośnie wycena świadczeń w pediatrii fotolia.pl

Od 1 października wzrośnie wycena świadczeń w neonatologii, dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia poszerzają listę unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych, które są lepiej płatne. Jednocześnie minister zdrowia zwrócił się do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o pilną retaryfikację całej pediatrii.

Nowe taryfy w neonatologii, które zaczną obowiązywać z początkiem października oznaczają wzrost nakładów na opiekę nad noworodkami o 250 mln zł rocznie. Jest to gwarancja podniesienia standardu opieki na oddziałach neonatologicznych. Z kolei poszerzenie listy unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych objętych specjalnym wskaźnikiem podnoszącym ich wycenę, oznacza wzrost nakładów na te świadczenia o 20 proc. Te świadczenia to m.in. operacje naprawcze zatoki moczowo-płciowej, czy przezskórny przezwątrobowy drenaż żółci.

Kolejna istotna zmiana zajdzie w długotrwałej opiece nad chorymi dziećmi. Od 1 stycznia przyszłego roku każda hospitalizacja przekraczająca 30 dni będzie płatna na bieżąco, nie zaś dopiero po wypisaniu małego pacjenta do domu. To ma poprawić płynność wysokospecjalistycznych ośrodków, które zajmują się długotrwałą i kompleksową opieką nad dziećmi.

- Pediatria podobnie jak psychiatria dziecięca to dla nas obecnie priorytet. Obie dziedziny medycyny są niezwykle ważne po okresie pandemii, która szczególnie dotknęła nasze dzieci, zarówno od strony stricte fizycznej, jak i psychicznej. Z tego też względu systematycznie podnosimy nakłady na leczenie dzieci i nadal będziemy je podnosić – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: MZ

Śr., 28 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska