Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tabletki z jodkiem potasu rozdysponowane bez wiedzy powiatów

Tabletki z jodkiem potasu rozdysponowane bez wiedzy powiatów fotolia.pl

MSWiA wydało komunikat, w którym poinformowało o rozdysponowaniu tabletek z jodkiem potasu pomiędzy jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Wszystko odbyło się jednak bez wiedzy władz samorządowych.

Zgodnie z komunikatem, preparat został rozdystrybuowany w związku z sytuacją wojenną w Ukrainie, w tym w walkach wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Otrzymały go powiatowe komendy Państwowej Straży Pożarnej. Jednocześnie w komunikacie zapewniono, że "odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.". 

Tymczasem do Związku Powiatów Polskich zaczęły napływać sygnały, że władze samorządowe - w tym starostowie, w dużej mierze odpowiedzialni za dystrybucję tabletek podczas tzw. akcji jodkowych - nic nie wiedziały o podjętych działaniach. Co więcej, powiatowe komendy PSP również nie otrzymały dalszych instrukcji działania.

W związku z powyższym, Związek Powiatów Polskich wystosował pismo, by temat został omówiony na posiedzeniu Zespołu Administracji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W piśmie zwrócono uwagę, że dotychczasowe rekomendacje stanowiły o tym, że preparat ma się podawać osobom do 60. roku życia, a nie wszystkim, a ponadto, że dotychczasowe procedury przewidywały inną formę dystrybucji.

"Oczekiwalibyśmy więc, że organy powiatowe zostaną przynajmniej poinformowane o podjęciu tego typu działań z jasnymi wytycznymi dotyczących działań na wypadek ziszczenia się czarnego scenariusza w trakcie podjętej przez rząd akcji – najlepiej z podaniem podstawy prawnej." - czytamy w liście.

Z pismem ZPP można zapoznać się pod tym linkiem.

Pt., 23 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński