Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPP przypomina kto powinien korzystać z SOR

RPP przypomina kto powinien korzystać z SOR fotolia.pl

Przepełnione korytarze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i wielogodzinne czekanie w kolejkach – to obrazy jakie można oglądać w wielu Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w całej Polsce. Przyczyną takiego stanu rzeczy są pacjenci… pacjenci, którzy nie powinni znaleźć się w tego typu placówce a po pomoc udać się w pierwszej kolejności do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Rzecznik Praw Pacjenta postanowił przypomnieć, kiedy udać się na SOR, a kiedy można spokojnie udać się, do wspomnianej już nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub POZ.

Na szpitalny oddział ratunkowy powinni zgłaszać się tylko pacjenci w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Jak rozpoznać czy zachodzi taki stan? Stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia. Takie objawy to np.: napad drgawek, nagły silny ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych, uraz lub zatrucie. Stan ten wymaga podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych oraz leczenia.

Co ważne, ocena, czy w danej sytuacji u pacjenta wystąpił stan nagły, należy wyłącznie do lekarza udzielającego świadczenia zdrowotnego.

Rzecznik Praw Pacjentów przypomina, że wizyta na SOR nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy też lekarza poradni specjalistycznej. Udzielanie świadczeń zdrowotnych na SOR polega na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Po zdiagnozowaniu pacjenta oraz ustabilizowaniu jego funkcji życiowych jest on wypisywany lub – jeśli wymaga dalszego leczenia – przekazywany do oddziału, który zajmuje się leczeniem danej jednostki chorobowej. Natomiast, gdy zachodzi potrzeba leczenia pacjenta w innej specjalistycznej placówce medycznej, szpitalny oddział ratunkowy powinien zapewnić pacjentowi transport sanitarny do tej placówki.

Źródło: RPP 

Sob., 3 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek