Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Interpelacja poselska w sprawie zmian w służbie zdrowia z wątkiem ZPP

Interpelacja poselska w sprawie zmian w służbie zdrowia z wątkiem ZPP fotolia.pl

Grupa posłów początkiem czerwca br. zwróciła się do Ministra Zdrowia z interpelacją w sprawie konieczności zmian systemowych w polskiej służbie zdrowia.

Posłowie poprosili Adama Niedzielskiego o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy resort zdrowia widzi konieczność kontynuowania rozmów i dialogu ze stroną samorządową w sprawie procedowanych zmian w ustawie? Jakie uzgodnienia będą poddawane wspólnej analizie?
  2. Jaką przyjęto terminowość związaną z przyjęciem uchwały?
  3. Jakie uzupełnienia, proponowane przez samorządy, już przyjęto w postanowieniach uchwały?
  4. Czy resort przyjął do prac realizacyjnych propozycje Związku Powiatów Polskich „Szpital powiatowy (konsorcjum szpitali powiatowych) jako lokalne centrum zdrowia”. Które z nich budzą szczególne zainteresowanie?

Z odpowiedzi resortu wynika, że obecnie w Ministerstwie trwają zaawansowane prace legislacyjne związane z uzgodnieniem projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa z innymi resortami, a przyjęty harmonogram prac zakłada wejście w życie przedmiotowej ustawy w drugiej połowie 2022 r.

W odpowiedzi na interpelacje resort wskazuje, że znaczna część uwag do projektu została uwzględniona oraz że projekt był przedmiotem uzgodnień w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nie dodano jednak, że Komisja Wspólna wydała opinię negatywną, a zasadnicze uwagi strony samorządowej nie zostały przyjęte. 

Z pełną treścią odpowiedzi resortu można zapoznać się tutaj.

Wt., 19 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka