Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co dalej ze szczepieniami przeciwko grypie i COVID-19? Za nami konferencja „Flu&COVID-19 Meeting 2022 – Razem przeciw zakażeniom”

Co dalej ze szczepieniami przeciwko grypie i COVID-19? Za nami konferencja „Flu&COVID-19 Meeting 2022 – Razem przeciw zakażeniom” fotolia.pl

7 kwietnia, czyli w Światowym Dniu Zdrowia, odbyła się konferencja „Flu&COVID-19 Meeting 2022 – Razem przeciw zakażeniom”. Zaproszeni eksperci zastanawiali się, jak dalej prowadzić proces szczepienia oraz jak sprostać pojawiającym się wyzwaniom.

Organizatorem debaty była Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

W czasie konferencji dokonano podsumowania sezonu grypowego, połączonego z pandemią. Jak bowiem podkreślano, pandemia COVID-19 wcale się nie skończyła, mimo ogłoszenia jej końca w Polsce.  

Rok 2021 obfitował w wiele istotnych zmian, jeśli chodzi o szczepienia i profilaktykę chorób zakaźnych. Rozszerzono refundację apteczną szczepionek, co jest bardzo dużym krokiem. Równie dużym przełomem i plusem był dostęp do bezpłatnych szczepionek dla osób starszych (75+) i kobiet w ciąży. Do tego doszła możliwość korzystania z bezpłatnych szczepionek na COVID-19. Zdaniem ekspertów, byłoby jeszcze lepiej, gdyby Polacy chcieli odpowiedzieć na tę ofertę bezpłatnych szczepień. Pojawiały się też szczepionki skierowane do dużych grup zawodowych, uruchomiono punkty szczepień w aptekach. O takie ułatwienia zabiegano przez wiele lat.

Eksperci podkreślali, że żyjemy w kraju o niskiej kulturze szczepień. Medycy muszą jednak coś z tym zrobić, ponieważ świat jest korygowalny. To ich zadaniem będzie przekonać ludzi do szczepień.

Duże, nowe wyzwania, jakie stoją przed Polakami, to wojna w Ukrainie i związana z nią bardzo duża migracja. Naturą migracji zawsze jest zagrożenie epidemiologiczne. Tym bardziej, że w Ukrainie jest podobny model braku zaufania do medycyny i systemowych rozwiązań. Zwrócono uwagę, że podczas wojny ludzie zawsze płacą tym, że jako pierwsza pada profilaktyka zdrowotna.

Do głównych wyzwań na 2022 rok zaliczono: uporządkowanie zmian i stworzenie Skoordynowanego planu dla grypy i COVID-19, doskonalenie systemu dostaw i dystrybucji szczepionek, usamodzielnienie nowych zawodów medycznych w wykonywaniu szczepień, rozwijanie systemu raportowania szczepień przeciw grypie oraz diagnostyki oraz monitorowania przypadków zachorowań na grypę, poprawienie komunikacji na temat szczepień p/grypie i organizacji szczepień.

W ocenie prof. Adama Antczaka konieczne jest przeciwstawianie się kłamstwom dotyczącym szczepień. „Prawda jest najprostsza w obsłudze”- podkreślił.  

Według przedstawionych danych, zapadalność na grypę spadła stukrotnie podczas lockdownu w 2020 roku. Brak respektowania obostrzeń sprawił jednak, że zachorowalność ponownie się zwiększyła.

WHO rekomenduje szczepienie jednoczasowe przeciwko grypie i COVID-19. Wirusy mutują, dlatego ciężko określić, jakie ich warianty jeszcze przed nami.

Jak zaznaczono, konieczna jest racjonalna alokacja szczepionek – by ją oszacować, przydatne są raporty szczepień, tak jak miało to miejsce w przypadku COVID.

Specjaliści zarekomendowali powrót do szczepień w szkołach.  

W ramach konferencji obyła się również debata ekspercka. Jak podkreślono, dużym wyzwaniem jest napływ uchodźców, którzy w swoim kraju nie są szczepieni na wiele poważnych chorób zakaźnych. Co więcej, dużym błędem jest to, że przybywający uchodźcy nie są informowani o obowiązującym w Polsce kalendarzu szczepień. Bakterie i wirusy wykorzystują właśnie migracje do nowych mutacji. Eksperci zwrócili uwagę, że nie można dziwić się uchodźcom, którzy uciekają przed wojną, że w pierwszej kolejności nie myślą o szczepieniach. To zadaniem Polaków jest zadbanie o bezpieczeństwo epidemiologiczne w kraju. Dużym problemem w tym zakresie jest też bariera językowa. Pojawiły się głosy, że pobieranie opłaty za szczepienie przeciwko COVID to duży krok w tył, podobnie jak opłatność za wykonanie wymazu. Na koniec podkreślono ogromne znaczenie profilaktyki, a także konieczność ciągłego edukowania społeczeństwa w zakresie szczepień.

Zwieńczeniem konferencji było wręczenie nagród Zdrowe Pióro.  

Czw., 7 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska