Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Starosta nie może weryfikować orzeczenia lekarskiego pod względem jego treści

WSA: Starosta nie może weryfikować orzeczenia lekarskiego pod względem jego treści fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie orzekł, że starosta prowadzący postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o kierujących pojazdami (u.o.k.p.) nie ma prawnej możliwości weryfikacji wydanego orzeczenia lekarskiego pod względem jego treści.

Orzeczenie zapadło na kanwie następującej sprawy. Prezydent miasta w drodze decyzji cofnął skarżącej uprawnienia do kierowania pojazdami. Podstawą rozstrzygnięcia było orzeczenie lekarskie stwierdzające u strony istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania wszelkimi pojazdami silnikowymi, od którego strona wniosła odwołanie, po czym je wycofała. W tej sytuacji orzeczenie stało się ostateczne, a organ wszczął postępowanie zakończone wydaniem powyższej decyzji, na którą strona zaskarżyła do WSA. 

Jak wskazał WSA, orzeczenia lekarskie wiążą organy administracyjne, które nie mają jakichkolwiek podstaw formalnoprawnych do kwestionowania okoliczności objętych treścią tych orzeczeń. Postępowanie, którego celem jest ocena stanu zdrowia kierowcy, jest prowadzone przez uprawnionych lekarzy wpisanych do ewidencji, prowadzonej przez właściwego miejscowo marszałka województwa. Lekarz, po przeprowadzeniu badania lekarskiego, wydaje osobie badanej orzeczenie lekarskie, które ma charakter dokumentu urzędowego. Zatem korzysta ono z domniemania prawdziwości (autentyczności), tzn. zgodności z prawdą zawartego w dokumencie oświadczenia. Jednocześnie Sąd wskazał, że orzeczenie lekarskie nie stanowi opinii biegłego w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. W konsekwencji wyklucza to możliwość kontrolowania jego treści tak, jak opinii biegłego, przez organ administracyjny prowadzący postępowanie, a w dalszej kolejności także przez sąd administracyjny.

Jak podkreślił WSA, osoba badana niezadowolona z treści orzeczenia lekarskiego może je zakwestionować poprzez wystąpienie z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania. Jednakże może to odbywać się wyłącznie na etapie postępowania diagnostyczno-orzeczniczego. W sytuacji gdy strona nie zgłosi takiego wniosku albo je wycofała, to orzeczenie lekarskie staje się ostateczne.

Wobec powyższych faktów, zarówno organy administracji orzekające w sprawie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, a także kontrolujący rozstrzygnięcie tych organów sąd administracyjny związane są ostatecznym orzeczeniem lekarskim i nie mogą pominąć, czy poddać ocenie jego treści, decydując w kwestii zasadności lub niezasadności cofnięcia uprawnień.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dn. 8 lutego 2022 r., syg. II SA/Ol 853/21. Orzeczenie jest nieprawomocne. 

Źródło: CBOSA

Sob., 2 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz