26 marca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie metody zapobiegania zakażeniu lub chorobie zakaźnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Projekt przewiduje przeprowadzanie szczepień ochronnych przeciw:
- błonicy,
- krztuścowi,
- odrze,
- ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis),
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
Szczepieniami akcyjnymi są objęte osoby, bez względu na ich wiek, które na podstawie dochodzenia epidemiologicznego związanego z wystąpieniem zakażenia lub zachorowania z uwzględnieniem statusu szczepienia przeciw w/w chorobie albo jej podejrzenia lub ogólnej oceny ryzyka epidemiologicznego – zostały zidentyfikowane jako szczególnie zagrożone zakażeniem lub zachorowaniem na wymienione choroby zakaźne.
Szczepienia akcyjne będą przeprowadzane w zakresie i terminach określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Szczepienia akcyjne będą wykonywane w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych, a także w pomieszczeniach spełniających wymagania higieniczno-sanitarne do wykonywania szczepień na terenie ośrodków dla cudzoziemców lub innych obiektów, wskazanych przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na miejsce wykonywania szczepień.
Jak wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia osoby, które nie dysponują dokumentacją medyczną potwierdzającą wykonanie szczepienia wraz z określeniem liczby i terminami podania dawek w cyklu szczepienia powinny być traktowane jak osoby nieszczepione i zostać objęte szczepieniami. Z uwagi na fakt, że szczepienia o charakterze akcyjnym mają w Rzeczypospolitej Polskiej charakter dobrowolny (analogicznie jak szczepienie przeciw COVID-19) rozporządzenie nie zawiera szczegółowych informacji o schemacie szczepień.
Pełna treść rozporządzenia dostępna jest tutaj.