Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współczynnik korygujący OWU – nowe zasady

Współczynnik korygujący OWU – nowe zasady fotolia.pl

Na stronie rządowego centrum legislacji pojawiła się nowa wersja projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W projekcie czytamy, że przepisów § 16 ust. 4f pkt 3-5 załącznika do rozporządzenia nie stosuje się w przypadku zmiany w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 30 kwietnia 2022 r. umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej skutkującej zwiększeniem kwoty zobowiązania.

Zatem do zmiany określonej w niniejszym przepisie, nie będzie miał zastosowania przepis, który stanowi, że w przypadku zwiększenia po 1 lipca 2021 r. kwoty zobowiązania Funduszu, o której mowa w art. 136 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wynikającego ze wzrostu: ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej, ryczałtu oraz ryczałtu systemu zabezpieczenia związanego ze zwiększeniem ceny jednostki sprawozdawczej lub wartości taryfy świadczeń ustalonej po 1 stycznia 2022 r. wartość współczynnika korygującego, o którym mowa w ust. 3, 4a, 4d i 4e, ulega zmniejszeniu o wartość, o którą wzrosło zobowiązanie z tytułu tego wzrostu, proporcjonalnie do udziału wartości danego współczynnika w sumie wartości współczynników, o których mowa w ust. 3, 4a, 4d i 4e, do danej umowy.

Zatem celem projektowanej zmiany jest zawieszenie stosowania przytoczonego już uprzednio § 16 ust. 4f pkt 3-5 załącznika do rozporządzenia, dotyczącego zasady obniżania współczynnika korygującego w przypadku zwiększenia po 1 lipca 2021 r. kwoty zobowiązania Funduszu wynikającego ze wzrostu: ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej, ryczałtu, ryczałtu systemu zabezpieczenia związanego ze zwiększeniem ceny jednostki sprawozdawczej lub wartości taryfy świadczeń ustalonej po 1 stycznia 2022 r. w przypadku zmiany umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej skutkującej zwiększeniem kwoty zobowiązania w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 30 kwietnia 2022 r.

Jak wskazano w uzasadnieniu rozwiązanie to ma na celu ochronę świadczeniodawców przed skutkami inflacji przez utrzymanie kwot wynikających z podniesienia wyceny świadczeń i niepomniejszanie kwot współczynnika korygującego umowy.

Rozporządzenie, zgodnie z projektem ma wejść w życie w dniu następnym po jego ogłoszeniu.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 25 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek