Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy planowana ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa uzdrowi system ochrony zdrowia w Polsce?

Czy planowana ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa uzdrowi system ochrony zdrowia w Polsce? .

System ochrony zdrowia w Polsce boryka się z ogromnymi problemami związanymi z niedostatecznym finansowaniem, brakami kadrowymi, ale również brakiem stabilności w sferze prawno-organizacyjnej. Zaproponowany, pod koniec 2021 r. przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa dotyka tylko jednego elementu systemu – szpitali i to w bardzo wąskim wymiarze – bo tylko w wymiarze zarządczym.

Tymczasem, co potwierdzają wyniki, w dobrej kondycji finansowej jest relatywnie niewielka grupa podmiotów a nakłady na zdrowie w Polsce odbiegają od wydatków jakie na ochronę zdrowia ponoszą inne państwa europejskie. Należy więc zadać sobie pytanie "Czy planowana ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa uzdrowi system ochrony zdrowia w Polsce?". Pytanie to musi być pierwszym, które powinni sobie stawiać parlamentarzyści, którzy ostatecznie zdecydują o tym, czy proponowaną regulację uchwalić.

Wychodząc naprzeciw tej potrzebie oraz chcąc właściwie, tj. opieracją o realne dane, zobrazować rzeczywistość finansowania obszaru zdrowia Związek Powiatów Polskich przygotował kolejną analizę samorządową poświęconą właśnie tej tematyce.

Autorkami obecnie wydanego, a kolejnego już numeru wydawnictwa Warto wiedzieć więcej - Analizy samorządowe są mec. Bernadeta Skóbel - kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura ZPP oraz Katarzyna Sekuła - specjalista w Dziale Współpracy, Informacji, Analiz i Programów Biura ZPP.

Zachęcam do lektury analizy, która dostępna jest tutaj.

Niedz., 20 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka