Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dyżury aptek w porze nocnej i w dni wolne od pracy – Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wydał stanowisko

Dyżury aptek w porze nocnej i w dni wolne od pracy – Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wydał stanowisko fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomowskiego w wydanym stanowisku zaapelował o przyspieszenie prac legislacyjnych w związku ze zmianą przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne. Jednocześnie dostrzega konieczność zdefiniowania pojęcia pory nocnej, określenia zasad finansowania kosztów pełnienia dyżurów oraz wprowadzenia konsekwencji uchylania się przez wyznaczoną aptekę od wykonywania nałożonych obowiązków.

Konwent zwrócił uwagę, że problem narasta w Polsce od lat. Obecnie obowiązujący art. 94 ustawy z dnia 6 września 2001 roku – Prawo farmaceutyczne określa, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Rozkład owych godzin pracy aptek określa rada powiatu. Jednakże zapis zobowiązuje radę powiatu do ustalenia rozkładu pracy godzin aptek ogólnodostępnych działających na terenie. W związku z tym powiaty nie mają możliwości prawnych i kompetencji do egzekwowania zapisów uchwały, jeśli apteki nie stosują się do ustalonego w drodze uchwały rozkładu godzin.

W Polsce wciąż brak jest skutecznego narzędzia prawnego pozwalającego na egzekwowanie obowiązku pełnienia wyznaczonych dyżurów.

Konwent zaznacza też, że w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe określenie modelu pełnienia dyżurów w porze nocnej i dni wolne od pracy, który byłby do zaakceptowania przez obie strony.

Czw., 20 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska