Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusz Kompensacyjny z podpisem Prezydenta

Fundusz Kompensacyjny z podpisem Prezydenta fotolia.pl

Prezydent Andrzej Duda, 4 stycznia br. podpisał ustawę o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Przewiduje ona powołanie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, zapewniającego szybką ścieżkę rekompensaty dla osób, u których wystąpiły działania niepożądane po szczepieniach.

Fundusz Kompensacyjny rozszerzy dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Państwo będzie miało możliwość udzielenia wsparcia finansowego osobom zaszczepionym, które doznały poważnych działań niepożądanych.

W pierwszym roku swojego działania Fundusz obejmie szczepienia przeciwko COVID-19. Ustawa będzie w tym zakresie działać wstecz, to znaczy, że jej zasady mają zastosowanie od wykonania pierwszego szczepienia przeciw COVID-19 w grudniu 2020 r. 

Maksymalna kwota świadczenia będzie wynosić 100 tys. zł. Obejmuje to zwrot kosztów leczenia oraz kwotę uzależnioną od dolegliwości zdarzenia niepożądanego.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest pobyt w szpitalu nie krótszy niż 14 dni, tak by to dodatkowe rozszerzenie odpowiedzialności państwa w stosunku do stanu obecnego nie obejmowało sytuacji mniej poważnych, np. związanych z poddaniem pacjenta jedynie obserwacji. Wyjątkiem jest wstrząs anafilaktyczny, będący stanem bezpośredniego zagrożenia dla pacjenta tu wystarczy, by pomoc medyczna została udzielona w szpitalnym oddziale ratunkowym lub na izbie przyjęć. 

Rzecznik, wydając decyzję, będzie opierał się na opinii medycznej wydawanej przez zespół ekspertów z zakresu szczepień. Osobie niezadowolonej z rozstrzygnięcia będzie przysługiwało prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Źródło: RPP 

Śr., 5 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek