Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pilne. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło plany na reformę szpitali

Pilne. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło plany na reformę szpitali fotolia.pl

Resort zdrowia podczas konferencji prasowej w Centrum Zdrowia Dziecka przedstawił rozwiązania przygotowane w projekcie ustawy dotyczącej modernizacji systemu szpitali w Polsce. „Nowa ustawa będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce” – mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Projekt nowej ustawy powstawał w Ministerstwie Zdrowia. „Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa” – mówił podczas konferencji Adam Niedzielski. Zapowiedział, że ustawa będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitali. Projekt nazywa się projektem o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Ustawa zawiera zestaw regulacji, który w różnych aferach ma doprowadzić do polepszenia kondycji finansowej szpitali, a także ma zapewnić usługi, które z punktu widzenia pacjentów będą oceniane pozytywnie.

Minister zaznaczył, że intencją resortu było też sprofesjonalizowanie zarządzania szpitalami. „Widzimy, że w tym obszarze również jest pewien potencjał poprawy” – mówił Adam Niedzielski.

Jako punkty zapotrzebowania na nową ustawę minister wskazał pandemię (konieczność mechanizmu koordynacji w sytuacjach kryzysowych), a także nadzór właścicielski, który zdaniem ministra „pozostawia wiele do życzenia”. Powołana Agencja Rozwoju Szpitalnictwa ma zajmować się tym zagadnieniem. Do jej kompetencji będzie należało dystrybuowanie środków europejskich na modernizację szpitalnictwa, a także pomoc szpitalom w przeprowadzaniu procesu restrukturyzacji. „Chcemy, aby był wyraźny ośrodek odpowiedzialności za finansowe aspekty czy kondycje szpitalnictwa w Polsce” – mówił Minister Zdrowia.

W projekcie ustawy zawarto też zapisy dotyczące jakości zarządzania – chodzi o sprofesjonalizowanie kadry zarządzającej, wprowadzony ma zostać wymóg egzaminu państwowego by zarządzać szpitalem.

W ustawie znajdzie się też element zdefiniowania na nowo zagadnienia sieci szpitali. „Porządkując cały system szpitalnictwa musimy na nowo uporządkować zasady działania sieci szpitali w Polsce” – mówił Niedzielski. Minister zapowiedział stopniowe wycofywanie się lub zmniejszanie skali finansowania ryczałtowego. Zgodnie z jego słowami, siła finansowa państwa pozwala na wzięcie pełnej odpowiedzialności za wielkości kontraktowe.

O szczegółach projektu mówił też wiceminister Sławomir Gadomski. Poinformował, że dziś system szpitala generuje ok. 20 mld zadłużenia ogółem. „To, co martwi nas zdecydowanie bardziej to zadłużenie wymagalne” – mówił. Zdaniem wiceministra reforma to wsparcie sektora szpitalnictwa w mądrym oddłużeniu. Przed zadłużeniami ma chronić wspomniana wcześniej Agencja Rozwoju Szpitalnictwa. „Reforma ma służyć temu, aby dać oddech i z jednej strony częściowo oddłużyć jednostki szpitalne, ale z drugiej strony, żeby rzeczywiście wdrożyć pewne mechanizmy restrukturyzacyjne” – mówił Sławomir Gadomski. Wiceminister zapowiedział, że w perspektywie pięcioletniej, resort zdrowia planuje przeznaczyć na wsparcie szpitalnictwa ponad 3 mld zł. W perspektywie najbliższej, trzyletniej to 2,5 mld zł. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra, w pierwszych latach funkcjonowania ustawa będzie kierowała największy nacisk na szpitale w najtrudniejszej sytuacji finansowej. W ramach ustawy mają zostać wyodrębnione 4 kategorie szpitali – od najlepszych A do najgorszych D, głównie w oparciu o wskaźniki finansowe. Wiceminister podkreślił, że nie wszystkie szpitale w Polsce generują stratę.

Projekt ustawy ma trafić teraz do konsultacji publicznych. „Chcemy, by dyskusja nad tym projektem była prowadzona w partnerskiej atmosferze z samorządami i wszystkimi właścicielami szpitali” – mówił Adam Niedzielski. Wyraził nadzieję, że w wyniku konsensusu projekt trafi do Sejmu i na wiele lat zdefiniuje zasady funkcjonowania szpitalnictwa.

Czw., 30 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska