Minister Zdrowia Adam Niedzielski, potwierdził, że nie planuje się żadnych zmian, w przyznawaniu tzw. dodatków covidowych dla personelu. Medycy ciągle interweniują w sprawie przyznawanych im dodatków, których zasady przyznawania ich zdaniem są dyskryminujące.
Zgodnie z kryteriami określonymi przez NFZ, dodatek może otrzymać osoba, która:
- wykonuje zawód medyczny,
- uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz
- pracuje na oddziałach tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego.
UWAGA: Warunki te należy spełnić łącznie.
Dodatek covidowy wynosi 100% wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej należnego za każdą godzinę pracy, przysługują osobie, która wykonuje zawód medyczny, uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz pracuje na oddziale, w którym placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 na tzw. II poziomie zabezpieczenia covidowego.
Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł.