Wiek przedszkolny jest tym okresem, w którym najtrwalej kształtuje się aktualne i przyszłe zachowania zdrowotne. Dlatego tak istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne decydują o późniejszym stylu życia.
Program jest skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Głównym celem programu jest budowanie właściwych nawyków żywieniowych dzieci oraz zaznajamianie ich z tematyką rolnictwa ekologicznego.
Szczegółowe cele programu:
- zrozumienie, czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
- kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- pogłębienie wiedzy na temat prawidłowych nawyków higienicznych.
Zajęcia w programie realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli.
W ramach ewaluacji programu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom jego przedszkolnych realizatorów, powstały dodatkowe narzędzia, tj.: scenariusze zajęć przeznaczone dla dzieci sześcioletnich, kolorowanka dla dzieci pięcioletnich oraz dyplom przeznaczony dla każdego dziecka, które zrealizuje program.
Program został opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W poprzedniej edycji programu, mimo niesprzyjających pandemicznych warunków, udział wzięło 2704 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, co stanowi 13% wszystkich tego typu placówek w całym kraju. W inicjatywie uczestniczyło 101 473 dzieci w wieku 5-6 lat, jak również 53 269 rodziców.
Przedszkole, które chce wziąć udział w programie, powinno zgłosić się do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Więcej informacji na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Źródło: GIS