Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Skąd się biorą produkty ekologiczne” – II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli

„Skąd się biorą produkty ekologiczne” – II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli fotolia.pl

Wiek przedszkolny jest tym okresem, w którym najtrwalej kształtuje się aktualne i przyszłe zachowania zdrowotne. Dlatego tak istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne decydują o późniejszym stylu życia. 

Program jest skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Głównym celem programu jest budowanie właściwych nawyków żywieniowych dzieci oraz zaznajamianie ich z tematyką rolnictwa ekologicznego.

Szczegółowe cele programu:

  • zrozumienie, czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
  • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  • propagowanie zdrowego stylu życia,
  • pogłębienie wiedzy na temat prawidłowych nawyków higienicznych.

Zajęcia w programie realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli.

W ramach ewaluacji programu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom jego przedszkolnych realizatorów, powstały dodatkowe narzędzia, tj.: scenariusze zajęć przeznaczone dla dzieci sześcioletnich, kolorowanka dla dzieci pięcioletnich oraz dyplom przeznaczony dla każdego dziecka, które zrealizuje program.

Program został opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W poprzedniej edycji programu, mimo niesprzyjających pandemicznych warunków, udział wzięło 2704 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, co stanowi 13% wszystkich tego typu placówek w całym kraju. W inicjatywie uczestniczyło 101 473 dzieci w wieku 5-6 lat, jak również 53 269 rodziców.

Przedszkole, które chce wziąć udział w programie, powinno zgłosić się do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Więcej informacji na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Źródło: GIS

Wt., 21 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś