Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej" przedłużony na 2022 r.

fotolia.pl

Rada Ministrów przyjęła nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2011–2021 pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”, przedłożoną przez ministra zdrowia.

Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej zostanie przedłużony na 2022 r. Jednocześnie zwiększą się środki przewidziane na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, czyli o 10 mln zł więcej niż w 2021 r. Dzięki programowi realizowane są przeszczepienia komórek, tkanek i narządów pobranych od dawców żywych i zmarłych, w tym poprzez wsparcie dotyczące inwestycji oraz działalność szkoleniową, edukacyjną i promocyjną.

Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej jest realizowany od 2011 r., a jego zakończenie planowane było na 2021 r. Jednak ze względu na zabezpieczenie realizacji zadań programu konieczne jest jego przedłużenie o rok, tj. do 31 grudnia 2022 r. 

W 2022 r. zabezpieczone zostaną m.in. zadania dotyczące rozwoju, doskonalenia oraz modernizacji ustawowych rejestrów transplantacyjnych, w celu stworzenia kompleksowego narzędzia teleinformatycznego wspierającego procesy pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, finansowania sieci koordynatorów transplantacyjnych czy realizacji świadczeń (np. przeszczepy innowacyjne).

Wydłużenie czasu realizacji oraz zwiększenie budżetu programu pozwoli także utrzymać i rozwijać pilotażowe zadania z 2021 r.

Dotyczy to zwiększania liczby dawców poprzez finansowanie zakupu sprzętu dla oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, które wykazują się aktywnością donacyjną oraz dla innych podmiotów działających w obszarze medycyny transplantacyjnej, tj. ośrodków przeszczepiających narządy, banków tkanek i komórek oraz medycznych laboratoriów diagnostycznych testujących komórki, tkanki i narządy. Chodzi także o rozszerzenie sieci koordynatorów, czy wdrożenie programu odczulania dla biorców nerek.

Dotyczy to również wprowadzenia nowych działań pilotażowych, w tym związanych z rozwojem programów tzw. perfuzji narządów w ośrodkach przeszczepiających, co pozwoli zwiększyć liczbę i jakość dostępnych do przeszczepiania narządów.

Planowane działania są szczególnie istotne w kontekście negatywnego wpływu pandemii na sytuację medycyny transplantacyjnej.

Ministerstwo Zdrowia pracuje jednocześnie nad nową kompleksową strategią dotyczącą rozwoju medycyny transplantacyjnej na kolejne lata.

Źródło: gov.pl

Śr., 10 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska