Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię społeczną dotyczącą zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię społeczną dotyczącą zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży fotolia.pl

„Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” – pod takim hasłem ruszyła kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia. Jej głównymi punkami są prezentacja nowych ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży a także edukacja dla rodziców i opiekunów.

Założeniem resortu zdrowia jest informowanie o dostępności do opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży a także zwrócenie uwagi na powszechność problemu. W placówkach prezentowanych przez MZ, dzieci i młodzież będą mogły szybko trafić pod opiekę specjalisty. Udzielenie pomocy na wczesnym etapie ma pomóc w ich skutecznym i szybkim rozwiązaniu.

Jednym z celów kampanii będzie też promocja specjalnej infolinii 800 12 12 12 oferującej doraźne wsparcie dzieciom i młodzieży. Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka - https://czat.brpd.gov.pl/.

Śledząc publikowane w trakcie kampanii treści, będzie się można również dowiedzieć, jak objawiają się problemy psychiczne i emocjonalne u dzieci i nastolatków oraz które symptomy powinny zmobilizować rodziców i opiekunów do reakcji. Tym bardziej, że długotrwały stres spowodowany przez pandemię miał negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Według badań przeprowadzonych przez ONZ prawie 40% osób w okresie dojrzewania w czasie lockdownu odczuwało niepokój, było bardziej nerwowych i drażliwych.

W trakcie kampanii będzie można także dowiedzieć się o warunkach otrzymania świadczeń. Często młodzi ludzie, z obawy przed nieprzychylną reakcją otoczenia czy stygmatyzacją boją się prosić o pomoc. Dlatego kampania skoncentruje się także na przedstawieniu ośrodków oferujących wsparcie psychologiczne, jako budzących pozytywne skojarzenia miejsc, w których w przyjaznej  i życzliwej atmosferze można otrzymać profesjonalną pomoc i trafić pod opiekę doświadczonych i kompetentnych specjalistów.

Źródło: MZ

Czw., 4 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska