8 grudnia br. uroczyście otwarto Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków (JCET - Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics) w Parku Technologicznym Life Science w Krakowie. Jest to pierwszy w Polsce i unikatowy w skali europejskiej specjalistyczny, interdyscyplinarny akademicki ośrodek badania i rozwoju leków. JCET jest pozawydziałową jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Centrum powstało w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum, w którego skład wchodzi Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Łódzka oraz Instytut Fizyki Jądrowej PAN. Jednostki tworzą wspólną infrastrukturę badawczą - nowoczesne centrum badawcze wyposażone w najnowocześniejszą i specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą.
Celem działalności JCET jest rozwijanie interdyscyplinarnych badań nad nowymi mechanizmami farmakoterapeutycznymi, mechanizmami działania farmakologicznego i właściwościami terapeutycznymi oryginalnych związków chemicznych (pochodzenia naturalnego i syntetycznego), wskazanie ich potencjału terapeutycznego w klinice, a następnie doprowadzenie wybranych związków chemicznych do fazy wstępnych badań klinicznych.
JCET składa się z głównego ośrodka interdyscyplinarnych badań farmakologicznych oraz ośrodków satelitarnych: laboratorium syntezy chemicznej zlokalizowane w Międzyresortowym Instytucie w IFJ PAN, laboratorium farmakologii klinicznej śródbłonka w II Katedrze Chorób Wewnętrznych CMUJ oraz laboratorium farmakologii molekularnej śródbłonka, laboratorium farmakologii doświadczalnej śródbłonka, laboratorium morfologiczne i obrazowania in vitro, laboratorium analityki farmaceutycznej i pomieszczenie kwarantanny zwierząt, które są w JCET. Na powierzchni ponad 500 m2 powstało interdyscyplinarne laboratorium wyposażone unikatową na skalę europejską aparaturę badawczą.
Inwestycja była współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.2).
Źródło: www.jcet.eu