Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kierowcy karetek bez dodatku covidowego

Kierowcy karetek bez dodatku covidowego fotolia.pl

Kierowcy karetek, pomimo tego, że przewożą osoby zakażone Koronawirsuem nie otrzymują dodatku covidowego (czyli drugiej pensji w danym miesiącu), pomimo tego, że pracujący z nimi ratownicy medyczni czy lekarze, taki dodatek już otrzymują.

Fakt ten, jak tłumaczy resort zdrowia, wynika z tego, że kierowcy karetek nie posiadają wykształcenia medycznego, a takie wymagane jest przy przyznawaniu dodatku do wynagrodzenia. Dodatek covidowy miał być pewnego rodzaju ukłonem w stronę osób, które znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19. Jednak zasady jego przyznawania pomijają grupę zawodową kierowców karetek, pomimo tego, że bezsprzecznie są jednymi z pierwszych osób, które mają kontakt z zakażonymi.

Co ciekawe dodatek taki otrzymują dyspozytorzy, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentami, tak jak to ma miejsce w przypadku kierowców karetek.

Kierowcy karetek czują się oszukani przez system, bowiem istnienie duże ryzyko zarażenia podczas ich pracy, a same warunki pracy są skrajnie trudne. Zdarza się, że kierowcy spędzają wiele godzin w kombinezonach mających chronić przed zakażeniem wirusem COVID-19.

Kierowcy karetek zwracali się z prośba o interwencje do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, wojewodów i marszałków – na razie ich prośby pozostają bez odzewu.

Śr., 17 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek