Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apteki nie są od realizacji zadań własnych powiatów

Apteki nie są od realizacji zadań własnych powiatów fotolia.pl

Radni powiatu ustalili, że jedna z aptek z ich terenu będzie trzy razy w miesiącu w godzinach od 20.00 do 8.00 rano, realizowała dyżur nocny. Właściciel apteki twierdzi, że samorząd terytorialny (powiat) realizuje zadania własne poprzez przerzucenie ich wykonywania na podmiot prywatny – właściciela apteki. Powiat twierdzi natomiast, że dyżur nocny trzy razy w miesiącu nie powoduje nadmiernego obciążenia pracą apteki.

W niniejszej sprawie właściciel apteki przygotował skargę do wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę rady powiatu. Radni powiatu przygotowali natomiast odpowiedź na skargę.

Radni powiatu w roku 2020 ustalili harmonogram pracy aptek. Właściciel apteki w skardze wskazuje, że brak jest powodów, aby akurat jego apteka czynna była 24 godziny na dobę. Jego zdaniem znikome zainteresowanie pacjentów usługami apteki przez mieszkańców w godzinach nocnych powoduje zmniejszenie rentowności aptek.

W ocenie właściciela apteki zadania własne powiatu w zakresie ochrony i promocji zdrowia nie mogą odbywać się na zasadzie nieodpłatnego przeniesienia zadań własnych na podmioty prywatne. Powiat nie zawarł z nim tez żadnej umowy w kwestii realizacji zadań własnych powiatu.

Zdaniem kierowników aptek z rejonu powiatu (którzy opiniowali harmonogram pracy aptek) brak jest konieczności pełnienia dyżurów po godz. 22.00.

Sprawa swój finał znajdzie w WSA.

Czw., 18 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek