Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centra Zdrowia Psychicznego – czy się sprawdzają?

Centra Zdrowia Psychicznego – czy się sprawdzają? fotolia.pl

Rzecznik Praw Pacjenta postanowił sprawdzić jak radzą sobie Centra Zdrowia Psychicznego, po wdrożonej 18 miesięcy temu reformie. Centra Zdrowia Psychicznego zapewniają pacjentom kompleksową pomoc psychiatryczną w poradniach, oddziałach dziennych i stacjonarnych. Zmiana sposobu realizacji opieki psychiatrycznej ma przeciwdziałać stygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym i pomóc w uzyskaniu przez pacjenta kompleksowego wsparcia blisko miejsca zamieszkania.

Jak wynika z analizy RPP, zarówno konsultanci wojewódzcy jak i centra zdrowia psychicznego pozytywnie oceniają pilotaż. Za mocne strony uznali kompleksową i szybką opiekę psychiatryczną dla mieszkańców obszaru działania Centrum, kadrę, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, lepszą znajomość pacjenta i jego środowiska w którym funkcjonuje czy wprowadzenie roli asystenta zdrowienia.

Dodatkowo centra wskazały na elastyczność pracy i systemu zatrudnienia, obecność w zespole terapeutycznym, oprócz specjalistów wymaganych do funkcjonowania CZP, także specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży, neuropsychologów, psychologów klinicznych, psychoterapeutów, terapeutów leczenia uzależnień oraz wskazały na wzrost dostępności pacjentów do poradni zdrowia psychicznego.

Konsultanci wojewódzcy wyodrębnili również kilka obszarów, które wymagają poprawy. Są to m.in. brak dokładnych standardów postępowania dla CZP oraz brak wytycznych dotyczących zatrudnionego personelu. Brak zewnętrznej, niezależnej od Biura ds. pilotażu instytucji ds. monitorowania jakości działania. Zwrócono również uwagę, że koszty działania CZP na terenie gminnym są zdecydowanie wyższe niż w dużym mieście. 

Centra zwróciły natomiast uwagę na trudności w pozyskiwaniu asystentów zdrowienia. Duże rozproszenie osób objętych pilotażem w małych miejscowościach utrudnia zarówno dojazd do nich, jak i dotarcie pacjentów do oddziału dziennego, czy też poradni. Wskazano także na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Nierozwiązanym problemem pozostaje też niedostatek specjalistów psychiatrów, specjalistów psychologów klinicznych oraz pielęgniarek psychiatrycznych.

Źródło: RPP

Śr., 17 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek