Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odszkodowanie za działania niepożądane szczepionki przeciwko COVID-19

Odszkodowanie za działania niepożądane szczepionki przeciwko COVID-19 fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy, która powoła Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Dysponentem Funduszu będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Rzecznika wspierał będzie specjalny zespół ekspertów do spraw szczepień. Fundusz w pierwszej kolejności ma objąć działania niepożądane związane ze szczepieniem przeciwko COVID-19, a od przyszłego roku związane ze wszystkimi szczepieniami obowiązkowymi.

Zadaniem Funduszu jest umożliwienie pacjentom szybkiego uzyskania świadczenia pieniężnego w związku z wystąpieniem działań niepożądanych będących skutkiem przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Warunkiem uzyskania świadczenia będzie pobyt w szpitalu przez minimum 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego wymagającego co najmniej obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć, o ile u danej osoby wystąpiło działanie niepożądane określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego. ChPL jest wciąż aktualizowana, dlatego o świadczenie będą mogli występować również Ci pacjenci, którzy doznają działań niepożądanych dopiero w późniejszym okresie.

W przypadku krótkotrwałej obserwacji w związku ze wstrząsem anafilaktycznym, świadczenie kompensacyjne wyniesie 3 tys. zł, a jeśli konieczna będzie hospitalizacja, pacjent otrzyma odszkodowanie w wysokości 10 tys. zł.

W przypadku leczenia szpitalnego trwającego co najmniej 14 dni, wypłacona zostanie kwota od 10 do 100 tys. zł, w zależności od długości pobytu. Projekt przewiduje podwyższenie świadczenia w przypadku określonych uciążliwości związanych z hospitalizacją, a także możliwość ubiegania się o zwrot kosztów dalszego leczenia. Łączna kwota świadczenia kompensacyjnego wyniesie nie więcej niż 100 tys. zł.

Z projektem można zapoznać się tutaj. 

Wt., 19 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek