Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podstępna choroba

Podstępna choroba fotolia.pl

Cukrzyca to jedna z dziecięciu najważniejszych chorób przewlekłych na świecie. To choroba cywilizacyjna, ściśle związanych z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i dietą. Nadwaga i otyłość oraz brak aktywności fizycznej, starzenia się społeczeństwa to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2, czyli 90% wszystkich przypadków cukrzycy. Według danych epidemiologicznych opublikowanych przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, a do roku 2025 liczba ta wzrośnie do ponad 380 milionów.

W Unii Europejskiej na cukrzycę cierpi 31 milionów osób i liczba ta stale rośnie. W okresie ostatnich 20 lat mamy do czynienia ze stale rosnącą liczbą zgonów z powodu powikłań cukrzycy. Cukrzyca wymieniana jest wśród głównych przyczyn chorób układu krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek oraz amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że w Polsce obecnie na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% stanowią chorzy nieświadomi swojej choroby. Prognozuje się, iż w przeciągu najbliższych 15 - 20 lat nastąpi podwojenie liczby chorych na cukrzycę w Polsce. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rokrocznie wydawanych jest ok. 1200 orzeczeń pierwszorazowych dla celów rentowych z powodu niezdolności do pracy związanych z leczeniem cukrzycy oraz wystąpieniem jej powikłań.

Ministerstwo Zdrowia realizuje program zdrowotny pn.: „Narodowy Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym – Moduł II pn. Program Prewencji i Leczenia Cukrzycy w Polsce na lata 2010-2011”. Głównym celem podejmowanych działań jest zwiększenie świadomości społeczeństwa o roli zdrowego trybu życia, nabycia umiejętności istotnych w profilaktyce cukrzycy i zapobiegania powikłaniom oraz wykształcenia w społeczeństwie postaw prozdrowotnych. Ponadto promocja działań dotyczących pierwszej pomocy w tym skierowanej do dzieci posiadających pompę insulinową.  Koszt podejmowanych inicjatyw to ponad 4 miliony złotych.

Przygotowano broszury informacyjne, filmy instruktażowe adresowane do dzieci, rodziców, opiekunów i rówieśników dzieci chorych na cukrzycę, a także filmy telewizyjne o charakterze informacyjno- edukacyjnym na temat cukrzycy i jej powikłań skierowane do ogółu społeczeństwa. Materiały będą wysłane do szkół podstawowych i do wszystkich poradni diabetologicznych dla dzieci. Dostępne będą również na stronie internetowej www.edu-cukrzyca.pl, a od 1 stycznia 2012 r. na stronie www.cukrzyca.gov.pl. W ramach programu przeszkolone zostanie 70 pielęgniarek i położnych, aby przygotować je do pracy na stanowisku edukatora cukrzycy. Zaś Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzi bezpłatne badania profilaktyczno-diagnostyczne oraz konsultacje diabetologiczne.

Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie resortu zdrowia.

Czw., 3 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna