Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współodpowiedzialność w procesie leczniczym

Współodpowiedzialność w procesie leczniczym fotolia.pl

W ramach poznawania prawa do informacji Rzecznik Praw Pacjenta zaprasza do zapoznania się z pojęciem „adherence”, czy „adherencji”. Związane jest ono z komunikacją lekarz – pacjent, a co za tym idzie z jednym z podstawowych praw pacjenta – prawem do informacji oraz prawem do wyrażenia zgody.

Dotychczas w dyskusji publicznej mówiło się zwykle o jednej stronie, odpowiedzialnej za nasze zdrowie: państwie, systemie, ochronie zdrowia, lekarzach czy personelu medycznym. Tymczasem niezwykle ważna w procesie leczenia jest nasza własna rola ‒ zaangażowanego i świadomego pacjenta. To my, wraz z innymi uczestnikami naszego procesu zdrowienia jesteśmy współodpowiedzialni za własne zdrowie.

Rzecznik Praw Pacjenta rok 2020 w swoich działaniach szczególnie poświęcił seniorom. Przekazywaniu informacji, edukacji, podnoszeniu świadomości polskiego seniora o prawach pacjenta i świadczeniach zdrowotnych.

Efektywność leczenia zależy bowiem od  umiejętności skutecznego komunikowania się lekarza czy innego personelu medycznego z pacjentem. Prawo do informacji pozwala nie tylko na podjęcie prawidłowego leczenia, ale też pomaga pacjentowi zrozumieć i zwalczyć chorobę.  

W zespole Rzecznika Praw Pacjenta pracują również seniorzy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają pacjentów. Są cenionymi i wartościowymi pracownikami. Można korzystać z ich pomocy na co dzień, m.in. podczas rozmów na infolinii, czy osobistych spotkań.

Bezpłatny numerem telefonu 800 190 590.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Śr., 8 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska