Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dofinasowanie działań wspierających profilaktykę raka jelita grubego dla mieszkańców województwa łódzkiego

Dofinasowanie działań wspierających profilaktykę raka jelita grubego dla mieszkańców województwa łódzkiego fotolia.pl

W terminie od 6 do 20 kwietnia br. będzie można składać wnioski o dofinasowanie projektów obejmujących działania uzupełniające populacyjne programy profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

O dofinansowanie mogą ubiegać się w szczególności jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne oraz utworzone przez nie podmioty; podmioty wykonujące działalność leczniczą wskazane w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej; instytucje naukowe; jednostki badawczo-rozwojowe; organizacje pozarządowe; podmioty ekonomii społecznej, legitymujące się doświadczeniem w świadczeniu usług stanowiących zakres projektu, – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Dofinasowanie można otrzymać na działania wspierające i uzupełniające program profilaktyki raka jelita grubego, w tym działania zwiększające zgłaszalność na badania profilaktyczne.

Projekty mogą obejmować w szczególności następujące działania:

  1. Usługi zdrowotne: badania kolonoskopowe, sedacja (znieczulenie) – koszty rozliczane będą stawkami jednostkowymi. Badania kolonoskopowe będą realizowane wyłącznie w systemie oportunistycznym.
  2. Zapewnianie dojazdu niezbędnego do realizacji badania dla danej osoby z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania badania i z powrotem;
  3. Zapewnienie opieki nad osobą wymagającą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, którą opiekuje się osoba objęta wsparciem w ramach projektu, w czasie korzystania ze wsparcia;
  4. Zapewnienie opieki osoby trzeciej nad osobą, która poddała się badaniu kolonoskopowemu ze znieczuleniem (po przeprowadzeniu tego badania);
  5. Działania informacyjno-edukacyjne, świadomościowe oraz dotyczące edukacji prozdrowotnej o charakterze lokalnym polegające na zachęcaniu osób do badań profilaktycznych (nie mogą stanowić jedynego działania w ramach projektu). Działania edukacyjne mogą być również kierowane do kadr POZ (tj. lekarzy POZ oraz osób współpracujących z placówką POZ lub osób pracujących na rzecz placówki POZ) lub kadr placówki medycyny pracy. Tego typu działania nie mogą stanowić jedynego działania w ramach projektu. Prowadzenie działań z zakresu edukacji prozdrowotnej możliwe będzie wyłącznie przez osoby z wykształceniem lekarskim lub pielęgniarskim lub przez absolwentów kierunku zdrowie publiczne. Wymóg ten nie dotyczy działań świadomościowych, informacyjno-edukacyjnych, które nie obejmują udzielania porad zdrowotnych oraz nie stanowią edukacji zdrowotnej, a jedynie służą przekazaniu informacji o programie zdrowotnym i udzieleniu odpowiedzi na podstawowe pytania z nim związane.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego konkursu wynosi: 874 989,20 EUR, co stanowi 3 773 303,42 PLN.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu to 91%, w tym wsparcie finansowe EFS 85%.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć tutaj.

Źródło: Serwis RPO Województwa Łódzkiego

Czw., 12 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba