Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Różne praktyki. Pomocne dla zarządzających ochroną zdrowia w samorządach

Różne praktyki. Pomocne dla zarządzających ochroną zdrowia w samorządach fotolia.pl

W Bydgoszczy umowy indywidualne

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy rezygnuje ze współpracy z niepublicznymi podmiotami leczniczymi. Dyrektor szpitala podpisuje indywidualne umowy z lekarzami, bo dzięki temu ma wydać mniej pieniędzy za ich pracę. Właśnie podpisał trzyletnie indywidualne umowy z kardiochirurgami.

Co zrobią w Mielcu?

Zarząd powiatu mieleckiego ma problem. Nie ma zastrzeżeń do pracy dyrektora szpitala i chciałby aby dalej kierował on placówką, ale po 1 lipca obowiązują przepisy, które zabraniają pełnienia tej funkcji przez osobę skazaną prawomocnie za przestępstwo popełnione umyślnie. Aktualny dyrektor został skazany za to, że w 2010 roku wjechał po pijanemu w autobus (miał we krwi 3 promile alkoholu).

Onkologia. Rośnie potęga brzozowskiego szpitala

Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. Bronisława Markiewicza otrzymał dotację samorządu województwa na budowę pawilonów dla m.in. oddziału hematologii z pododdziałem autoprzeszczepów oraz oddziału onkologii dziecięcej.

Pierwszy pawilon zostanie ukończony jeszcze w tym roku, a w pierwszym kwartale 2012 roku rozpocząć się ma przeprowadzka oddziałów.

Warto dodać, że placówka ta w przeciągu trzech lat podwoiła dochody na świadczenia onkologiczne ( w 2008 roku – 25 mln zł, a w 2011 roku będzie to już 56 mln zł).

Pielęgniarki jak stachanowcy

Pielęgniarek brakuje, szpitale nie mają pieniędzy na zatrudnianie nowych. Dlatego korzystają z pomocy zewnętrznych firm. Pielęgniarka zatrudniona na szpitalnym etacie obsługuje konkretny oddział przez np.12 godzin, a następnie - już jako pracownik kontraktowy podmiotu leczniczego - zostaje na kolejnych dwanaście (zdarza się więc pracują bez przerwy przez 3 dni). Dyrektorzy placówek, w których dochodzi do takich praktyk, nie mają sobie nic do zarzucenia. Twierdzą, że nie mogą zabronić pielęgniarkom dorabiać do pensji. To indywidualna decyzja każdego pracownika.

Powiat dogadał się z aptekarzami w Miastku

Jak podaje Głos Pomorza, w wyniku uzgodnień pomiędzy farmaceutami a władzami samorządowymi od kilku dni apteki w Miastku dyżurują w nocy pod telefonem. Dotychczas były czynne w godz. 8-22. Farmaceuci zrezygnowali z nocnych dyżurów, które nie były dla nich opłacalne.

Rezygnacja ta nastąpiła wbrew stanowisku władz powiatowych, które decydują o organizacji pracy aptek. Ponad rok trwały dyskusje pomiędzy samorządowcami, a farmaceutami. W ostateczności ustalono, że apteki będą w nocy i święta pełniły dyżury pod telefonem i w tym czasie wydawane będą jedynie leki wymagające szybkiego podania.

Polak potrafi. Szpitale wspierają się fundacjami

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu chce zarabiać na zabiegach rehabilitacji pulmonologicznej świadczonych w zamian za wsparcie finansowe dla stowarzyszenia działającego przy szpitalu.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu jest również prezesem prezes zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Walki z Gruźlicą, Mykobakteriozą i Chorobami Płuc "Nikifor".

Podobnie zdobywać chcą środki w  Ośrodku Rehabilitacji Narządów Ruchu w Krzeszowicach, który ma korzysta ze wsparcia fundacji na rzecz rozwoju balneologii.

W Tychach likwidują oddział, ale dzieci są bezpieczne

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach zlikwidował oddział intensywnej terapii dzieci. Powodem jego zamknięcia była decyzja NFZ o rozwiązaniu ze szpitalem kontraktu na intensywną terapię dzieci. Zdaniem Funduszu, jednostka nie spełniała wymagań kadrowych - zatrudniała jednego anestezjologa, zamiast dwóch. Oddział przynosił kilkaset tysięcy złotych straty rocznie.  Dzieciom potrzebującym szybkiej pomocy nic nie grozi - na oddziale intensywnej terapii jest sześć łóżek, w szpitalu działa ponadto oddział patologii noworodka z dobrze wyposażonymi stanowiskami do intensywnej terapii.

Komu mieszkanie w byłym budynku szpitalnym, komu?

Portal Naszemiasto.pl informuje, że budynki dawnego szpitala psychiatrycznego w Stroniu Śląskim zostaną, w drodze przetargu,  sprzedane na mieszkania. W sumie w pod młotek pójdzie 7 budynków. Trzy pierwsze budynki sprzedane zostaną w przetargu ograniczonym. Mieszkania będą mogli kupić wyłącznie mieszkańcy Stronia, którzy nie posiadają innych lokali na własność. Pozostałe budynki kupić będzie mógł już każdy, także ludzie spoza gminy.

Wojewódzkie Centrum Długoterminowej Opieki Psychiatrycznej w Stroniu Śląskim przechodzi restrukturyzację, a od  2014 roku ma działać w nowobudowanej siedzibie.

Pon., 29 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: