Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Formy organizacyjno – prawne podmiotów leczniczych, zastrzeżone dla samorządów terytorialnych

Formy organizacyjno – prawne podmiotów leczniczych, zastrzeżone dla samorządów terytorialnych fotolia.pl

Od lipca br. jednostki samorządu terytorialnego mogą być organem tworzącym podmiot leczniczy lub być właścicielem spółki kapitałowej prowadzącej działalność leczniczą (podmiot leczniczy będący przedsiębiorcą).

Artykuł 2 ust. 1 u.o.d.l.  zawiera definicję "podmiotu tworzącego". Jest nim "podmiot albo organ, który utworzył podmiot leczniczy w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo jednostki budżetowej."

Podmiotem takim są jednostki samorządu terytorialnego, tak jak również Skarb Państwa (reprezentowany przez ministra, centralny organ administracji rządowej albo wojewodę) i uczelnia medyczna (ale w ograniczonym wymiarze, bowiem nie może ona być organem tworzącym dla podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej).

Gminy, powiaty i województwa mogą być także właścicielem spółki kapitałowej wykonującej  działalność leczniczą.

Do spółki tej nie stosuje się przepisów o gospodarce komunalnej.

Podmioty reprezentujące jednostki samorządu terytorialnego mogą także przystępować do spółki kapitałowej wykonującej  działalność leczniczą. Nie ma w tym przypadku ograniczeń co do struktury właścicielskiej spółki, do której przystępuje jednostka samorządu  (odmienne regulacje ustawodawca zawarł dla uczelni medycznych, które prowadzić mogą podmiot leczniczy w formie spółki kapitałowe, tylko wówczas gdy wartość nominalna udziałów albo akcji należących łącznie do uczelni medycznych nie  stanowi mniej niż 51% kapitału zakładowego, a pozostałe  udziały albo akcje w tych spółkach posiadają wyłącznie: Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, jednoosobowe spółki Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa).

Podkreślenia wymaga, że podmiotem tworzącym można być wyłącznie w stosunku do SPZOZ lub jednostki budżetowej. Tak więc sformułowanie: jednostka samorządu terytorialnego utworzyła spółkę która prowadzi działalność leczniczą jest jedynie uproszczeniem językowym i nie ma wymiaru prawnego.

Reasumując. Po 1 lipca 2011r. jednostki samorządu terytorialnego mogą korzystać z trzech form organizacyjno – prawnych dla wykonywania działalności leczniczej:

  • spółki kapitałowej,
  • jednostki budżetowej,
  • SPZOZ.

Należy domniemywać, że  z tego katalogu gminy, powiaty i województwa nie będą korzystać w pełni. Mało prawdopodobne wydaje się bowiem aby samorządy decydowały się na tworzenie i prowadzenie podmiotów leczniczych w formie jednostek budżetowych. Podstawową barierą będzie przede wszystkim konieczność zagwarantowania z budżetu samorządowego wszystkich wydatków takiego podmiotu, ale i także nie posiadanie przez niego osobowości prawnej czy też użytkowanie majątku wyłącznie oddanego w zarząd.

Marek Wójcik

Wt., 16 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: