Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uwaga na cukrzycę. Badania w Sejmie

Uwaga na cukrzycę. Badania w Sejmie fotolia.pl

Ponad 450 posłów, senatorów i pracowników Sejmu RP – tyle osób wykonało badanie podczas dnia bezpłatnych pomiarów poziomu cukru w Sejmie RP. Akcja zainicjowana została przez Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy oraz organizatorów kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”.

Organizatorzy badania podkreślają, iż inicjatywa ma zwrócić uwagę parlamentarzystów na rosnącą epidemię cukrzycy w Polsce, potrzebę zwiększenia świadomości w zakresie rozwoju powikłań cukrzycowych szczególnie sercowo-naczyniowych, jak również działań edukacyjnych i profilaktycznych. Podjęto również temat dostępu do nowoczesnych terapii.  Z badań skorzystali m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł Marek Borowski, poseł Jacek Federowicz, Arkadiusz Mularczyk oraz posłanka Krystyna Wróblewska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy.

To kolejne tego typu działanie organizatorów kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”, którzy wcześniej sprawdzali poziom cukru podczas Tour De Pologne i w kolejnym roku planują dalsze działania zachęcające różne środowiska do działań profilaktycznych. - Niezwykle cieszymy się z możliwości zorganizowania akcji badania cukru właśnie w Sejmie. Przebadaliśmy 450 osób, z czego u około 5% badanie wykazało zbyt wysoki poziom cukru. Pokazuje nam to, że profilaktyka cukrzycy jest niezmiernie ważna. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i warto pamiętać o regularnych badaniach! – powiedziała Karolina Piątek, wiceprezes Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy.

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi zorganizowano w dniu pierwszego oficjalnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Wzięli w nim udział m.in. eksperci prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz oraz prof. dr hab. Edward Franek, przedstawiciele czołowych organizacji pacjentów: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Europejska Fundacja Klinika Cukrzycy oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, a także przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, Jakub Banaszek, który zadeklarował współpracę przy dalszych pracach Zespołu. - Temat cukrzycy jest niezwykle istotny i chcę to podkreślić. Wszystkie uwagi i propozycje, które padły na dzisiejszym spotkaniu zostaną przekazane kierownictwu Ministerstwa Zdrowia, które także ma świadomość jak ważny jest to temat. Wierzę, że wspólnie z Państwem jesteśmy w stanie coś zmienić. Uważam, że skoordynowane działania są szansą na wyjście naprzeciw chorobie - powiedział podczas spotkania Jakub Banaszek, Doradca Ministra Zdrowia

Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „Ścigamy się z cukrzycą” zainicjowana przez koalicję organizacji działających na rzecz osób z cukrzycą w Polsce, ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę oraz rolę edukacji w kontroli cukrzycy, a także na potrzeby pacjentów i priorytety ochrony zdrowia, w tym dostęp do nowoczesnych terapii. Organizatorami kampanii są: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Fundacja Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja oraz Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy. Mecenasem kampanii jest firma Novo Nordisk.

Czw., 22 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska