Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

1 stycznia 2018 r. - ministerstwo potwierdza datę likwidacji NFZ

1 stycznia 2018 r. - ministerstwo potwierdza datę likwidacji NFZ fotolia.pl

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanej daty likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia resort zapewnia, że zmiana systemowa w tym zakresie nastąpi z dniem 1 stycznia 2018 roku. Aktualnie przygotowywany jesr projekt ustawy likwidującej NFZ. Zostanie on przekazany do konsultacji publicznych w ciągu kilku tygodni.

 

Jak czytamy w komunikacie prasowym resortu, zakładana zmiana w systemie ochrony zdrowia w Polsce będzie realizowana w kilku etapach.

Dekomercjalizacja

W pierwszej kolejności rząd Prawa i Sprawiedliwości odszedł od złej praktyki ukierunkowania na komercjalizację i prywatyzację szpitali publicznych oraz utworzył możliwość powoływania nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Przepisy zmieniające ustawę o działalności leczniczej weszły w życie w lipcu tego roku.

Sieć szpitali

Kolejną ze zmian – wprowadzenie sieci szpitali – zaplanowany na 1 lipca 2017 roku. Projekt ustawy jest po konsultacjach publicznych i trafi niebawem pod obrady Rady Ministrów.

NFZ nie będzie dochodził kosztów udzielonych świadczeń, jeśli wystąpią problemy z potwierdzeniem prawa do świadczeń.

W Sejmie toczą się obecnie prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach, która gwarantuje  każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, że nie poniesie kosztów udzielonego jej świadczenia – nawet jeśli wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń. W ocenie rządu, dzięki temu poprawi się dostępność świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Zmiana ta wyeliminuje sytuacje, gdy pacjent nie skorzystał ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów.

Likwidacja NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany 1 stycznia 2018 roku, czyli już po wprowadzeniu zakazu komercjalizacji publicznych szpitali, utworzeniu sieci szpitali i wprowadzeniu nowych zasad ich finansowania. - Minister zdrowia, planując harmonogram zmian w systemie opieki zdrowotnej, celowo rozdziela poszczególne etapy reformy. Pozwoli to na sprawne przejście z jednego systemu do drugiego, bez zbędnych obciążeń dla pacjentów i innych uczestników systemu. Minister zdrowia jest w stałym kontakcie z pełniącym obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – zapewnia resort.

Źródło: www.mz.gov.pl

Sob., 5 Lst. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska