Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstaje sieć szpitali publicznych

Powstaje sieć szpitali publicznych fotolia.pl

Na lipcowym posiedzeniu komitetu sterującego wykorzystaniem funduszy unijnych w sektorze ochrony zdrowia, wiceminister Piotr Gryza poinformował, że na jego wniosek w ministerstwie trwa przygotowanie projektu zmiany sposobu zakupu świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego. Dodał przy tym, że obecnie nie jest jeszcze możliwe przedstawienie szczegółowych założeń dotyczących sieci szpitali. Ale po opraccowaniu będą one przedmiotem konsultacji zewnętrznych, które mają rozpocząć się najprawdopodobniej we wrześniu.

Podobnie wypowiedział się na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. ochrony zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wiceminister Piotr Warczyński. Pytany przez przedstawicieli strony samorządowej o szczegóły zapowiedzianych przez ministra Konstatego Radziwiłła i premier Beatę Szydło zmian, poinformał jedynie, że prace trwają, ich wynikiem mają być założenia ustawowe, które we wrześniu zostaną upublicznione.

Sieć na trzech poziomach

W materiale informacyjnym, opublikowanym po lipcowej konferencji prasowej ministra i pani premier, prezentującym priorytety reformy systemowej, wprowadzającej "narodową służbą zdrowia", czytamy, iż sieć szpitali będzie tworzona na bazie istniejących podmiotów i ich znaczenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, a w przygotowywanej projekcji znajdują się obecnie wszystkie publiczne szpitale w Polsce.

Celem jest utworzenie sieci szpitali, w której wyodrębnione zostaną trzy podstawowe poziomy zabezpieczenia zdrowotnego: lokalny, regionalny i wojewódzki oraz trzy poziomy specjalistyczne: specjalistyczny-pediatria, specjalistyczny-onkologia i instytuty. Na pierwszym poziomie znajdą się placówki z czterema podstawowymi oddziałami. Drugi poziom obejmie podmioty z liczbą oddziałów od ośmiu do dziesięciu. Trzeci poziom tworzyć będą szpitale kliniczne i dawne szpitale wojewódzkie specjalistyczne. Określone zostaną trzy typy szpitali specjalistycznych: onkologiczny, pediatryczny, instytut.

Szczegółowe kryteria kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów sieci zostaną określone przez ministra zdrowia i jednoznacznie wskażą szpitale oraz zakresy udzielanych przez nie świadczeń. Na poszczególnych poziomach wskazana zostanie nazwa danego szpitala oraz zakres udzialanych świadczeń. Na tej podstawie wykaz zakwalifikowanych podmiotów w danym województwie i zakresów ich świadczeń zostanie ogłoszony przez dyrektora odpowiedniego wojewódzkiego urzędu zdrowia przy współpracy z wojewodą. W "szczególnie uzasadnionych przypadkach" minister zdrowia będzie mógł wskazać dany szpital do sieci. Ma być ona weryfikowana co cztery lata.

Przekazania projektu ustawy do akceptacji rządowi zaplanowano na październik, prace parlamentarne na listopad. Podpisanie ustawy przez prezydenta miałoby nastąpić w grudniu, a początek obowiązywania w lipcu 2017 r.

Sob., 27 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża