Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc psychologiczna po porodzie

Pomoc psychologiczna po porodzie fotolia.pl

W razie niepowodzeń położniczych pacjentka ma zagwarantowaną opiekę psychologiczną.

Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych, którego przepisy weszły w życie 2 czerwca br.

Akt ten reguluje m.in. jak powinna wyglądać opieka nad pacjentką w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Niepowodzeniem położniczym jest sytuacja, w której pacjentka w wyniku ciąży nie zabierze do domu zdrowego dziecka z powodu: poronienia, urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia lub obarczonego letalnymi schorzeniami. Jako niepowodzenie położnicze traktowana jest także sytuacja, w której kobieta spodziewa się urodzenia chorego dziecka lub dziecka z wadami wrodzonymi.

Wówczas pacjentce zapewnia się szczególną pomoc. Po przekazaniu jej informacji na temat niepowodzenia lub istotnego zagrożenia niepowodzeniem położniczym, umożliwia się pomoc psychologiczną i wsparcie osób bliskich, zgodnie z życzeniem pacjentki.

Później pacjentka dostaje też informację o możliwości uzyskania dalszej pomocy psychologicznej, miejscach i organizacjach udzielających wsparcia osobom w podobnej sytuacji.

Zapewnienie wsparcia psychologicznego jest m.in. efektem zabiegów rzecznika praw pacjenta.

Na swojej stronie internetowej rzecznik przypomina, że w 2014 r. wystąpił do konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii, konsultantów wojewódzkich w dziedzinie psychologii klinicznej a także do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego o opinię, czy na oddziałach ginekologiczno-położniczych powinien istnieć obowiązek zatrudniania psychologów.

Po przeanalizowaniu otrzymanych odpowiedzi rzecznik wystąpił do ministra zdrowia i zaproponował zmianę, która zakłada, że zatrudnienie psychologa na oddziałach ginekologiczno-położniczych stanowi warunek realizacji świadczeń, wpisany w rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W swoim wystąpieniu do ministra zdrowia rzecznik zwrócił także uwagę na sygnały płynące od kobiet i ich rodzin wskazujące na brak wsparcia i empatii od pracowników medycznych udzielających świadczeń zdrowotnych z zakresu ginekologii i położnictwa.

Dziś rzecznik ma nadzieję, że nowelizacja rozporządzenia będzie okazją do wprowadzenia jako warunku udzielania świadczeń w zakresie neonatologii oraz położnictwa i ginekologii w szpitalach dostępu do opieki psychologicznej dla wszystkich pacjentek oddziałów ginekologiczno-położniczych.

Pt., 10 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska