Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W połowie czerwca konferecnja "HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce"

W połowie czerwca konferecnja fotolia.pl

15 czerwca br. w Gdańsku odbędzie się czwarta debata z cyklu „HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce – modelowe rozwiązania. Profilaktyka i diagnostyka WZW typu C w projektach samorządowych do 2020 roku”.

Co to jest HCV?
HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (inne wirusy wywołujące zapalenia wątroby to np. HBV, HAV, HEV).

Według badań epidemiologicznych szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych (w zależności od badań zakres ten wynosi od 150 do 250 tys.), co oznacza, że wśród 100 dorosłych osób 1 osoba może być zakażona wirusem HCV. Niestety dostępne dane pokazują, że tylko co 10 dorosła osoba zakażona wirusem HCV wie o swojej chorobie.

Co to jest WZW C?
WZW C – wirusowe zapalenie wątroby typu C jest to choroba zakaźna wywołana wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). We wczesnej fazie, która występuje od 2 tygodni do 6 miesięcy od zakażenia, może przebiegać gwałtownie – w postaci ostrego zapalenia wątroby.

W Polsce brakuje systemowych rozwiązań
Polska na tle innych krajów europejskich ma niski współczynnik wykrywalności WZW typu C. Do zdiagnozowania infekcji HCV dochodzi przeważnie przypadkowo (np. podczas oddawania krwi) lub gdy chory zgłasza się do lekarza z objawami wątrobowymi w bardzo zaawansowanym stadium. Eksperci apelują o zaradzenie tej sytuacji, ale w Polsce brakuje systemowych rozwiązań mających na celu kontrolę i opanowanie infekcji HCV, dorównujących działaniom na rzecz HBV i HIV.

Rola samorządów
Samorządy włączają się w działania w tej dziedzinie od kilku lat, a Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), oceniając samorządowe programy polityki zdrowotnej, wskazuje na ważność problematyki zakażeń HCV w realizacji priorytetów zdrowia publicznego:

  • zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu nowotworów złośliwych,
  • zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom.

Jaki jest cel konferencji/cele cyklu spotkań?
Przede wszystkim:   

  • uświadamianie wagi problemu HCV w poszczególnych regionach,
  • określenie potrzeb regionalnych w zakresie chorób wątroby i ich profilaktyki,
  • prezentacja modelowych rozwiązań dla samorządów,
  • środki dla samorządów na realizację zadań: budżet samorządu czy środki unijne?
  • realizacja programów polityki zdrowotnej przez samorządy w świetle nowelizacji Ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych.

Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Zgłoszenia można dokonać na stronie www.ceestahc.org do 13 czerwca 2016 r.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz terminy pozostałych konferencji cyklu, dostępne są również na stronie Stowarzyszenia CEESTAHC - www.ceestahc.org

Źródło: pomorskie.eu oraz Stowarzyszenie CEESTAHC

Pt., 3 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa