Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regionalne mapy potrzeb zdrowotnych

Regionalne mapy potrzeb zdrowotnych fotolia.pl

Mapy potrzeb zdrowotnych są podstawowym warunkiem, by urzędy marszałkowskie mogły ogłaszać konkursy z regionalnych programów operacyjnych. Drugim warunikiem są rekomendacje dla kryteriów oceny projektów. Do tej pory ze względu na brak map zarządy województ nie mogły ogłaszać konkursów najbardziej oczekiwanych przez organy prowadzące szpitale. Jednocześnie mapy mają być podstawą kontraktowania procedur medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak dotąd przyjęte i opublikowane zostały dwie mapy ogólnokrajowe, dotyczące: onkologiczna i kardiologiczna. Pakiet kolejnych siedemnastu map przekazany został 2 maja br. Komisji Europejskiej. To szesnaście map regionalnych i jedna krajowa w zakresie szpitalnictwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że urzędnicy KE oceniają je pozytywnie i wkrótce przekażą oficjalne stanowisko. Ostatni pakiet map ma być opracowany do końca roku.

O mapach potrzeb zdrowotnych pisaliśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy więc tylko, że nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, iż dla obszaru województwa sporządzana jest mapa regionalna uwzględniającą specyfikę potrzeb zdrowotnych społeczności lokalnych. Na podstawie mapy regionalnej wojewoda, w porozumieniu z wojewódzką radą ds. potrzeb zdrowotnych ustali na okres obowiązywania mapy priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej, mając na uwadze stan zdrowia obywateli oraz uzyskanie efektów zdrowotnych o najwyższej wartości. Kolejne mapy regionalne sporządzane będą raz na pięć lat przez wojewodę w porozumieniu z wojewódzką radą ds. potrzeb zdrowotnych.
Sob., 21 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża