Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracownik oddający krew ma swoje prawa

Pracownik oddający krew ma swoje prawa fotolia.pl

Osoba, która decyduje się na donację krwi może liczyć na określone przywileje gwarantowane przez obowiązujące przepisy. Musi jednak spełnić pewne warunki.

Każdy pracownik, zatem także i ten zatrudniony w strukturach samorządowych chcący odwiedzić stację krwiodawstwa w godzinach pracy powinien o tym uprzedzić przełożonego. Nie może samowolnie nie przyjść do pracy.

Pracodawca ma zaś obowiązek zwolnić od pracy (naliczając normalnie wynagrodzenie za czas nieobecności) pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Może to być cały dzień, ale może być i kilka godzin (np. dwie czy trzy). Wszystko zależy od tego, co stacja wpisze w zaświadczeniu.

Pracodawca musi też zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy. Jeśli okaże się, że wskazany przez pracownika dzień z wyjątkowych względów (np. zagrożenie dla życia i zdrowia pozostałych pracowników) jest dla pracodawcy nieodpowiedni, może nie zgodzić się i wtedy plany trzeba przełożyć.

Z kolei dawcy posiadający tytuł honorowego krwiodawcy (kobieta, która oddała 5 litrów krwi a mężczyzna – 6 litrów) lub zasłużonego (oddanie 20 litrów) mają ustawowo (reguluje to ustawa o służbie krwi) zagwarantowane prawo do dnia wolnego.

Pt., 15 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska