Ratownictwo medyczne, kontrakty z NFZ, instytucja koronera to tematy poruszone na Konwencie Powiatów Województwa Podkarpackiego.
Spotkanie odbyło się 24 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowe. Uczestniczyło w nim kilkunastu starostów oraz zaproszeni goście.
Podczas posiedzenia poruszane były tematy z zakresu funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego, dyspozytorni medycznych oraz stacji pogotowia ratunkowego w nowych warunkach kontraktowania świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz powołaniu instytucji koronera.
Mowa była również o podniesieniu kształcenia na poziomie ogólnym i zawodowym uczniów poprzez zastosowanie nowoczesnych metod nauczania, wspartych innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przedstawiony został projekt dotyczący wyceny nieruchomości na dużą skalę i jego ewentualnej realizacji z funduszy Naukowego Centrum Badań i rozwoju. Wybrani zostali również przedstawiciele konwentu do Komitetu Sterującego Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej.
- Konwent był próbą analizy tego w jakim jesteśmy momencie. Mamy świadomość, że zmienił się rząd. Są nowe propozycje, np. dotyczące ratownictwa medycznego. Dlatego zastanawialiśmy się nad ich zasadnością – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Warto Widzieć Józef Jodłowski, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego, starosta rzeszowski. – Dyskutowaliśmy również o szpitalach powiatowych, o ich finansowaniu. Jeżeli nie znajdą się środki na dokończenie standardów, to może być koniec dla niektórych z nich – dodawał. – Podjęliśmy też stanowisko dotyczące koronera. Już w 2013 r. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdziło, że to nie starostowie odpowiedzialni są za wystawianie kart zgonu w pierwszej kolejności. Od tego czasu nie zmieniły się przecież przepisy – wyjaśniał Józef Jodłowski. Przewodniczący zapowiedział też, że jeszcze w tym roku, 28 grudnia odbędzie się kolejne posiedzenie Konwentu.
Źródło: inf. własna, SP w Kolbuszowej