Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rekomendacje dla Gminnych Programów Przeciwdziałania Narkomanii prezentacja

Rekomendacje dla Gminnych Programów Przeciwdziałania Narkomanii prezentacja fotolia.pl

Udostępniamy Państwu prezentację Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W ramach prezentacji w sposób syntetyczny przedstawione są rekomendacje dla Gminnych Programów Przeciwdziałania Narkomanii. Ogólnie sprawozdanie dotyczące informacji udzieliło 2224 gminy, z czego 1238 opracowało Gminne Programy Przeciwdziałania Narkomani, a 917 Gminne Programy Przeciwdziałania Uzależnieniom, 57 gmin nie miało żadnego z w/w programów.

Sprawozdanie z realizacji programów jest uzależnione od województwa i sięga od 99 procent do 72 procent gmin danego regionu. Rekomendację dotyczące samorządów mają za zadanie podnieść, jakość programów profilaktycznych, szersze upowszechnienie sprawozdawczych praktyk i popularyzację wiedzy na temat skutecznych strategii. W programach kierowanych do rodziców należy unikać pogadanek, wykładów, jako podstawowego elementu oddziaływania i programów, które skupiają się na informacji o substancjach, podobne zalecenia kierowane są do programów dla młodzieży jednak różnią się w zależności od wieku.
 Jeśli chodzi o kampanie edukacyjne to należy wspierać grupy docelowe, które muszą mieć oparcie na silnych podstawach teoretycznych, będą powiązane z konkretnymi programami profilaktycznym, ukierunkowanymi na rodziców. Kompleksowa profilaktyka powinna opierać się na diagnozie środowiska, wpisuje się w kontekst polityki wobec substancji i proponuje działania o charakterze uniwersalnym w różnych środowiskach. Ministerstwo Zdrowia popiera programy przeciwdziałania narkomani.

Temat ten był również przedmiotem obrad przy okazji ostatniego posiedzenia Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej. Omawiany był tam projekt informacji o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2014 r. Cele, które zakłada program muszą być również realizowane oddolnie, dlatego tak ważną jest rola samorządu. Uzależnienia od narkotyków powodują wypaczenie organizmu pod względem zarówno fizycznym jak i psychicznym. Oddziałuje ono również na otoczenie osoby uzależnionej, dlatego tak ważna jest dobra profilaktyka. Poniżej publikujemy wspomnianą prezentację.

Pt., 25 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk