Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie małopolscy o instytucji koronera

Starostowie małopolscy o instytucji koronera fotolia.pl

Niezbędne jest podjęcie prac legislacyjnych, które umożliwią powołanie instytucji koronera. Starosta jest co prawda z mocy ustawy zobowiązany to wyznaczania takiej osoby w określonej sytuacji, jednak od lat brakuje przepisów wykonawczych, które to umożliwiają.

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma już przeszło 56 lat. Z jej przepisów wynika, że zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza, leczącego chorego w ostatniej chorobie. Jeśli takiej możliwości nie ma, to stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin, dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę (koroner), powołaną do tej czynności przez właściwego starostę. Natomiast koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego.

Z art. 11 ust. 3 wspomnianej ustawy wynika, że to minister właściwy do spraw zdrowia określi w drodze rozporządzenia:

  • sposób dokonywania oględzin oraz kwalifikacje osób, które z braku lekarzy mogą być powoływane do wykonania oględzin;
  • zasady wzywania lekarzy w celu stwierdzenia zgonu i jego przyczyny;
  • w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych zasady pokrywania wydatków związanych z wykonywaniem oględzin.

Jednak jak zauważają starostowie Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego w stanowisku z 18 września br., ta delegacja ustawowa do wydania aktów wykonawczych do dzisiaj nie została zrealizowana.

- Należy zatem stwierdzić, że w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, co prawda istnieje podstawa do powołania instytucji tzw. koronera, natomiast brak jest dostatecznych uregulowań w aktach wykonawczych do ustawy o cmentarzach umożliwiających wdrożenie przedmiotowego zapisu ustawowego. Przede wszystkim należy wskazać, że brak jest podstawy prawnej do finansowania przedmiotowego zadania z budżetu powiatu – wskazuje Józef Krzyworzeka, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Małopolskiego.

Zdaniem starostów nie istnieją również stosowne uregulowania prawne, które rozstrzygałyby w czyim imieniu działa starosta w przedmiotowym zakresie oraz czy jest to zadania własne, czy tez zlecone powiatu.

Wszystko to powoduje, że nie jest możliwe wykonanie zadań wynikających z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Dlatego starostwie wnioskują o pilne podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do uregulowania kwestii wykonywania zadań a także przesądzenia czy właściwym jest starosta, czy też jest to zadanie własne powiatu wraz z określeniem sposobu finansowania.

Pt., 25 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska