Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ułatwienia dla cudzoziemców w dostępie do zawodów pielęgniarki i położnej

Ułatwienia dla cudzoziemców w dostępie do zawodów pielęgniarki i położnej fotolia.pl

To jedna ze zmian zawartych w uchwalonej w ostatnich sejmowych głosowaniach nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

W myśl nowelizacji pielęgniarki czy położne spoza Unii Europejskiej chcące podjąć pracę w swoim zawodzie w Polsce będą m.in. musiały posiadać wymagane doświadczenie i urzędowe poświadczenie znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu.

Nowelizacja skraca z 12 do 6 miesięcy długość stażu adaptacyjnego we wskazanym podmiocie leczniczym (np. szpitalu) - odbycie stażu nie będzie wymagało posiadania zezwolenia na pracę i będzie zwalniać z obowiązku przeszkolenia. Dotyczy to cudzoziemców, którzy zamierzają podjąć pracę w zawodzie pielęgniarki lub położnej po przerwie trwającej łącznie dłużej niż 5 lat w ciągu ostatnich 6 lat przed przeniesieniem się do Polski.

Nowe przepisy wychodzą również naprzeciw problemowi niedostatecznego udziału pielęgniarek i położnych w kadrze dydaktycznej w ramach kształcenia innych zawodów medycznych, w których programach kształcenia wymagany jest współudział pielęgniarki lub położnej. Obecnie, jeśli pielęgniarki zajmują się kształceniem np. ratowników medycznych, nie jest to uznawane za wykonywanie zawodu i pielęgniarki obawiają się utraty uprawnień. Nowelizacja umożliwia uznawanie za pielęgniarkę lub położną osoby, która zajmuje się nauczaniem przedstawicieli innych zawodów medycznych, a nie wyłącznie przyszłych pielęgniarek.

Celem nowelizacji jest także m.in. poprawa warunków opieki zdrowotnej udzielanej uczniom w szkołach publicznych. Doprecyzowany został obowiązek szkół dotyczący wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.

Następnie nowelizacja będzie rozpatrywana w Izbie drugiej.

Źródło: Sejm RP

Sob., 1 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka