Na Narodowym Funduszu Zdrowia spoczywa obowiązek informacyjny wobec świadczeniobiorców o udzielonych świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Reguluje to rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do NFZ oraz udostępniania przez NFZ świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń ( )".
Paragraf 6 tego rozporządzenia przewiduje, że dane dostępowe do systemu Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) odbiera się osobiście w oddziale NFZ, po potwierdzeniu tożsamości osoby odbierającej.
Zgodnie ze stanowiskiem Centrali NFZ - na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wydania danych pełnomocnikom.
W tej kwestii trwają prace Narodowego Funduszu Zdrowia z Ministerstwem Zdrowia oraz Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.
Centrala podkreśla, że są to dane bardzo wrażliwe, które NFZ musi chronić, a ZIP jest dodatkowym elementem w procesie informowania pacjenta. Pacjent, który jest np. niepełnosprawny i nie ma możliwości wyjścia z domu, może zwrócić się do NFZ z pisemnym wnioskiem o udostępnienie tych informacji w formie pisemnej.
Natomiast NFZ w ciągu 14 dni jest zobowiązany takie informacje przekazać.
Źródło: BPP