W trosce o aktywność osób starszych – zarówno zawodową, jak i społeczną oraz ich samodzielne, zdrowie i bezpieczne życie określono główne założenia polityki senioralnej.
Wśród jej priorytetów w obszarze ochrony zdrowia znajdują się:
- zmiany systemowe, które mają na celu rozwój usług medycznych przeznaczonych dla osób starszych, dzięki czemu seniorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do odpowiedniej opieki (m.in. ułatwienie dostępu do specjalizacji w dziedzinie geriatrii i sfinansowanie etatów rezydenckich, przygotowanie kadry medycznej do kompleksowej opieki nad starszymi pacjentami oraz szkolenia zawodowe w tym zakresie);
- profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia (specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego podkreślają, że aktywność fizyczna, prawidłowe żywienie, brak nałogów, unikanie długotrwałego stresu, a także zgłaszanie się na badania profilaktyczne skutkują lepszym stanem zdrowia w starszym wieku);
- rozwój usług społecznych i opiekuńczych dostosowanych do potrzeb osób starszych, szczególnie osób o ograniczonej samodzielności.
Dokument „Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020” rozwiający te zagadnienia jest dostępny w serwisie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Źródło: MZ