Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – brak rejonizacji; tzw. „ostre dyżury” – niezgodne z prawem

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – brak rejonizacji; tzw. „ostre dyżury” – niezgodne z prawem fotolia.pl

Warto wiedzieć, że każdy pacjent, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne, ma prawo korzystać ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (podstawowa opieka zdrowotna - POZ) oraz w sytuacjach zagrażających życiu – ze szpitalnych świadczeń udzielanych np. na SOR, na terenie całego kraju (brak rejonizacji). Niezgodne z prawem jest wyznaczanie przez podmioty prowadzące działalność leczniczą tzw. „ostrych dyżurów”.

Brak rejonizacji

Zgodnie ze stanowiskiem NFZ z 2014 r. (zobacz tu) świadczenia zdrowotne podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie są związane z lekarzem lub/i pielęgniarką POZ, u których pacjenci złożyli deklaracje wyboru. Każdy pacjent w przypadku pogorszenia stanu zdrowia może korzystać z tego typu świadczeń w dowolnym miejscu ich udzielania. Stosowanie przez podmioty rejonizacji jest działaniem bezprawnym.

Brak rejonizacji dotyczy wszystkich świadczeń szpitalnych oraz ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (tu więcej informacji).

Tzw. „ostre dyżury” niezgodne z prawem

Szpitale nie mają prawa odsyłać zgłaszających się pacjentów w stanach nagłych powołując się na tzw. „ostre dyżury” (czyli, że w konkretnym dniu określone świadczenia np. na SOR, okulistyczne czy laryngologiczne udzielane są w innym szpitalu). Jeśli dany szpital posiada kontrakt z NFZ na udzielanie określonych świadczeń ma obowiązek udzielać ich przez całą dobę.

Zgodnie ze stanowiskiem NFZ z 2013 r. (zobacz tu) ograniczanie przyjęć pacjentów do danego oddziału szpitalnego do poszczególnych dni nazywanych „ostrym dyżurem”, należy traktować jako nieprawidłowość w realizacji zawartej z NFZ umowy i powinno skutkować w stosunku do podmiotu wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tej umowy, do jej rozwiązania włącznie.

Źródło: BPP

Pt., 26 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka