W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o stanowisku Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, w którym Starostowie pytali resort zdrowia o sprawy związane ze zmianą przepisów w zakresie finansowania procedur wysokospecjalistycznych (artykuł: "Starostowie ze Śląska o finansowaniu procedur wysokospecjalistycznych"), na pytania te odpowiedział resort zdrowia.
Na pytania czy jeśli kontraktowanie procedur wysokospecjalistycznych przejmie NFZ to czy otrzyma na ten cel środki, a jeśli tak to w jakiej formie zostaną one przekazane do oddziałów NFZ resort odpowiada, że: "Ustawa z dnia 22 lipca br. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz niektórych ustaw (...), wprowadziła nowy tryb zawierania i rozliczania umów na świadczenia wysokospecjalistyczne." Kontynuując resort informuje, że "Świadczenia wysokospecjalistyczne pozostaną finansowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia, natomiast ich kontraktowaniem i rozliczaniem zajmować się będzie NFZ".
"Finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych będzie (...) stanowiło zadanie NFZ, z zastrzeżeniem jednakże, iż środki finansowe na ten cel zostaną przekazane w formie dotacji z budżetu państwa" - czytamy w dalszej części wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia.
Resort argumentuje także, że "przeniesienie prowadzenia postępowania i rozliczania umów na świadczenia wysokospecjalistyczne do NFZ uzasadnione jest tym, że ma on doświadczenie w zawieraniu umów ze świadczeniodawcami i kontroli realizacji świadczeń, a połączenie strumieni finansowania powinno zapobiegać ewentualnemu podwójnemu finansowaniu"
Z kolei na pytanie Starostów: czy finansowanie procedur w poszczególnych województwach będzie utrzymane na tym samym poziomie co dotychczas, resort odpowiada, że: "(...) zabezpieczenie dostępu do świadczeń wysokospecjalistycznych nie odbywa się na poziomie poszczególnych województw, ale na poziomie całego kraju. Środki finansowe nie będą tym samym dzielone na poszczególne województwa przy pomocy algorytmu".
Kolejne zagadnienie jakie poruszyli Starostowie ze Śląska to kwestia przypadku, gdy szpitale wykonują większą liczbę procedur wysokospecjalistycznych, zadają tutaj pytanie, czy oddziały NFZ otrzymają na ten cel dodatkowe środki.
Resort odpowiedział, że: "W umowach na udzielanie świadczeń wysokospecjalistycznych (...) określona zostaje maksymalna kwota zobowiązania, a suma wszystkich kwot zobowiązań nie może przekraczać kwoty określonej w budżecie państwa. Przypadki tzw. "nadwykonań" pokrywane będą więc bądź z "niedowykonań" w innych zakresach lub innych umowach o udzielenie świadczeń wysokospecjalistycznych bądź z zachowanej rezerwy".
Na ostatnie z pytań, czy dotychczasowe środki zabezpieczone dla szpitali, np. powiatowych mogą zostać zmniejszone i przekazane do szpitali realizujących procedury wysokospecjalistyczne, resort odpowiada, że: "Na udzielenie świadczeń wysokospecjalistycznych NFZ zawierał będzie odrębną umowę, bądź będą one stanowiły odrębny zakres, dla którego ustalana będzie odrębnie kwota zobowiązania." Jednocześnie resort podkreślił, iż: "(...) świadczeniodawcy i NFZ nie mają możliwości dokonywania przesunięć środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych na inne zakresy i na odwrót. Świadczenia z tego zakresu nie są bowiem objęte procedurą, o której mowa w par. 20 Ogólnych Warunków Umów. Przesunięć takich nie będzie można dokonywać także na poziomie planów finansowych Funduszu".