Konwent Starostów Województwa Śląskiego przyjął stanowisko w sprawie zmiany przepisów w zakresie finansowania procedur wysokospecjalistycznych.
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje przekazanie kompetencji w zakresie kontraktowania, rozliczania, weryfikowania i kontrolowania procedur wysokospecjalistycznych do NFZ.
Dotychczas konkursy na realizację tych świadczeń ogłaszało Ministerstwo Zdrowia i ono dysponowało funduszami na ich finansowanie.
Konwent Starostów Województwa Śląskiego jest zaniepokojony powierzeniem kolejnych zadań Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
Obecnie umowy - zawarte między szpitalami a Ministerstwem Zdrowia na procedury wysokospecjalistyczne - wygasną z końcem roku. Nowelizacja ustawy zdrowotnej przewiduje, że NFZ nie będzie ogłaszać konkursów na leczenie w przyszłym roku, nie będzie więc zawierał kontraktów, tylko przedłuży umowy, które już funkcjonują. NFZ nie może jednak aneksować umów, których nie zawierał, bo ich stroną było Ministerstwo Zdrowia.
Obawa Starostów Województwa Śląskiego związana jest z przekazaniem finansowania najdroższego leczenia pacjentów do NFZ, do którego od kilku lat wpływy do kasy ze składek zdrowotnych są mniejsze od planowanych.
Starostowie pytają zatem, czy jeśli kontratkowanie procedur wysokospecjalistycznych przejmie NFZ to czy:
- otrzyma na ten cel środki,
- w jakiej formie środki zostaną przekazane do oddziałów NFZ,
- czy finansowanie procedur w poszczególnych województwach będzie utrzymane na tym samym poziomie co dotychczas,
- czy w przypadku wykonywania przez szpitale większej liczby procedur wysokospecjalistycznych, oddziały NFZ otrzymają na ten cel dodatkowe środki,
- czy dotychczasowe środki zabezpieczone dla szpitali, np. powiatowych mogą zostać zmniejszone i przekazane do szpitali realizujących procedury wysokospecjalistyczne.